Bulvar oyunu geleneği ve Dormen Tiyatrosu modeli
Tradition of boulevard plays and Dormen Theatre as a pattern
- Tez No: 51083
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bulvar Tiyatrosu, gişeye bağlı bir yapıda; hafif içerikli oyunlar oynayan; haz verme ve gül dürme amacına yönelik; çoğu üçlü aşk ilişkilerini konu alan oyunların oynandığı bir tiyatrodur. Bir tanım olarak ele aldığımız Bulvar Tiyatrosu, gişe ye bağlı olmasından ötürü Ticari Tiyatro; seyirci çoğunluğunun beğenisine hitap etmek adına popülerlik özelliğinden ötürü Eğlence Tiyatrosu ve sıra dan kişilerin; burjuvanın beğeni düzeyini temsil etmesinden ötürü Halk Tiyatrosu tanımları ile büyük ölçüde benzerlik taşımaktadır. Bulvar oyunu, yapısı açısından burlesk ve vodvil; özellikleri açısından da müzikal ve fars alt türler ile aynı ancak hepsini birarada barındırmasından ötürü ayrı bir tanım olarak ele alınır. Fransa'da, XVIII. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan Bulvar oyunları, ülkemizde Tanzimat Dönemi ile birlikte anılmaya baslar. Çeviri ve telif oyunlarla gündeme gelen bulvar oyunları, yıllarca Darülbedayi ve Şehir Tiyatrolar ı' nm repertuvarlarında yer almıştır. 1950'lerde kurul maya başlanan özel tiyatrolar yoluyla, birçok topluluk bu tarz oyunlar ile basarı kazanmış. Bulvar Tiyatrosu niteliğinde özel Tiyatrolar kurulmuştur, "ülkemizde bu türün başarılı temsilci si olan Dormen Tiyatrosu, gerek ekonomik ve teknolojik etkenler, gerekse zaman faktörünün önem kazandığı cağımızda, Bulvar Tiyatrosu'nun varolabilme savaşımı karsısında yer alan bu saydığımız unsurlar sözkonusuyken ayakta durabilen ve sürekliliğini koruyabilen bir özel tiyatro olma acısından Önemi büyüktür. Bulvar oyunlarının, salt eğlendirmek ve haz uyandırmak eğiliminin yanı sıra Dormen Tiyatrosu'nda da örneklerini gördüğümüz, zengin ve gösterişli dekor, kostüm, ve teknik anlayışın, seyirciyi çekebilme ve ilgiyi ayakta tutabilme adına sanatsal düzeyi yüksek oyunlar sahnelediği qörülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Boulevard Theatre is one that has a structu re dependent upon box office, plays with light con tents, aims at enjoyment and laughter,, where such plays with threesome love affairs are usually play ed» Boulevard Theatre, which we have considered as a definition, has a great similarity to the defini tions of the Commercial Theatre due ta its depen dence on the box offices the Entertainment Theatre due to its characteristic of popularity to be able to address to the liking of the majority of the spectators, and the Public Theatre due to the fact that it represents the level of liking of the li king of the ordinary people and bourgeoisie. The boulevard play is considered to have the same definition as the bourlesque and voudville sub- varieties regarding its structure, and as the musi cal and farce ones regarding its characteristics, but a different definition due to the fact that it contains all of them at he same time» The boulevard plays, which appeared in France in the first half of the 18th century, started to be known in our country as from the Reformation Period. Appearing in the agenda with translated and combin ed plays, the boulevard plays were contained in the repertories of the Darulbedayi (later known as City Theatres) for many years» Through the Private Theat res which started to be established in 1950s, a gre at many groups gained great achievements with plays of this kind, and such private theatrical groups we re established which can be qualified as Boulevard Theatres» One of the successful representatives of this kind in our country, the Dormen Theatre has a remarkable importance in that it is a private theat re which can stand and preserve its continuity despi te all of those following factors that come to exist against the struggle of existence of the Boulevard Theatre in our time in which both the economic and technological factors and the time factor have gain ed much significance. Besides the tendency of the boulevard plays to entertain and stipulate enjoyment, such plays are also staged with high artistic value so that they can attract spectators and maintain their in terest with rich and imposing decors, costumes and technical consideration, the examples of which we can see in the Dormen Theatre.