Oksit hammaddelerinden mekanokimyasal sentezleme ile b4c-tib2-tic kompozit tozlarının üretilmesi ve karakterizasyon çalışmaları
Mechanochemical synthesis of b4c-tib2-tic composite powders from oxide raw materials and characterization studies
  1. Tez No: 510828
  2. Yazar: FATMA NİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LUTFİ ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, B4C-TiC-TiB2 kompozit tozları oda sıcaklığında mekanokimyasal sentezleme süreci ile elde edilmiştir. Başlangıç maddesi olarak ekonomik bir hammadde olan TiO2 ve yerli bor kaynağı olan B2O3, indirgeyici olarak ise C ve yine yurt içinden satın alınmış Mg kullanılmıştır. B2O3-TiO2-Mg-C ve B2O3-Mg-C tozları toplamda 6 g olacak şekilde stokiyometrik oranda karıştırıldıktan sonra kapalı ortam kutusunda Ar gazı altında kapatılmıştır. Bu iki farklı toz karışımı, 1060 çevrim/dk hızındaki yüksek enerjili Spex öğütücüde, bilya/toz oranı 10/1 olacak şekilde ve sertleştirilmiş çelik öğütme kapları kullanılarak 15 dk ile 10 sa aralığında farklı sürelerde öğütülmüştür. Sırasıyla 10 sa ve 6 sa süren mekanokimyasal sentezleme sonucunda B4C ve TiC-TiB2 tozlarının yanında yan ürün olarak MgO fazı oluşmuştur. Bu fazın ortadan kaldırılması için yapılan saflaştırma işlemlerinde B4C için 7 M ve TiC-TiB2 için 6 M HCl çözeltisi kullanılmıştır. 15 dk süren asit liçi uygulamasından sonra tozlar tekrarlı santrifüjleme-dekantasyon-yıkama işlemlerinden geçirilmiştir. Liç işlemi ardından sırasıyla 330 nm ve 17 nm boyutta yüksek safiyette B4C ve TiC-TiB2 kompozit tozlarının elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mechanochemical synthesis process will be carried out for the production of B4C, TiC and TiB2 composite powders at room temperature. Mechanochemical synthesis can be defined as a method for producing composite metallic powders with a controlled fine microstructure by milling for a prolonged time. Mechanochemical synthesis is related to the repeated welding, fracturing and rewelding mechanism of the reactants. The synthesis of B4C, TiC and TiB2 powders are originated from their oxide powders such as TiO2 which is an economical raw material and B2O3 powder is used as a native boron source for the formations of boride phases. Mg which is purchased from domestic and C powders were used in the experiments as reducing agents. This process will be conducted on the stoichiometric B2O3-TiO2-Mg-C and B2O3-Mg-C powder blends. The total amount of the powder blend was 6 g in each mixture. Ball milling of these two different powder mixtures was carried out at room temperature in a high-energy ball mill equipped with steel vials (50 ml volume) and steel balls ( 6 mm). The rotation speed of the containers around its own axis is at 1060 cycles/min and the ball-to-powder weight ratio (BPR) was chosen as 10/1. Milling time ranged from 15 min to 10 h. After mechanochemical synthesis of the powder blends, MgO containing B4C and TiC-TiB2 powders were obtained. The magnesium oxide was removed by leaching with HCl solution (6 M and 7 M) for 15 min. Selective HCl leaching was applied on these products under the effect of ultrasonic stirring. The solution was filtered after leaching and the purified products were washed with distilled water for several times to eliminate residual HCl acid. It can be concluded that the submicron B4C and TiC-TiB2 powders were mechanochemically synthesized from B2O3 and TiO2 in the presence of Mg and C for 10 h and 6 h, respectively. High-purity B4C and TiC-TiB2 composite powders were found with the average particle size of 330 nm and 17 nm, respectively.