Dual Pell, Pell-Lucas kuaterniyonları
Dual Pell, Pell-Lucas quaternions
  1. Tez No: 510829
  2. Yazar: BANU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, Dual Pell ve Dual Pell-Lucas Kuaterniyonları verilmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin önemi irdelenmiş ve kaynak taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Pell ve Pell-Lucas kuaterniyonları ve bunlardan elde edilen bazı özel özdeşliklerden bahsedilmiştir. Son bölümde, Dual Pell ve Dual Pell-Lucas Kuaterniyonları ve bunlara ait bağıntılar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Dual Pell and Dual Pell Lucas Quaternions are given. This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the importance of the thesis was examined and the source was searched. In the second chapter, basic definitions and concepts are given. In the third chapter, Pell and Pell-Lucas quaternions and some specific identities derived from them are mentioned. In the last chapter, Dual Pell and Dual Pell-Lucas Quaternions and their correlations are given.