Ebu Amr ve kıraatı
Abu Amr and his school in qoran recitation
  1. Tez No: 51087
  2. Yazar: OSMAN EGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET“Ebû Amr ve Kıraati”adını taşıyan bu tez çalışması bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, kıraatlerin ortaya çıkışı, gelişme ve yayılma süreçleri ile, kıraat ilminin tariklerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde, Ebû Amr Zebbân b. Alâ'nın hayatı, kıraat ilmindeaki yeri, nahiv ve hadis ilmi ile alakası, hocaları, talebeleri ve eserleri incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Ebû Amr kıraatinin isnadı, bu kıraatin meşhur ravileri ve ravilerin tarikleri ele alınmış, ayrıca bazı özel okuyuş şekillerinden söz edilmiştir. Bu bölümün ikinci kısmında, Ebû Amr kıraatinin kaideleri tek tek ele alınmış ve bu kaideler misalleri ile izah edilmiştir. Bunun yanısıra, günümüzde en yaygın kıraat olan Âsim kıraati ile Ebû Amr kıraati arasıdaki kıraat ve lafız ihtilafları, sûre adı ve âyet numaralan verilmek suretiyle gösterilmiştir. Çalışmanın son kısmında“İndirac Usûlü”ile“Ebû Amr kıraati”,“kırâat-ı aşere”ve“aşere takrib”den örnekler sunulmuştur. Bu örnekleri verirken, Kur'ân-ı Kerim'den aynı yerler yazılmak suretiyle, bu tarikler arasındaki farklılıkların daha iyi görülmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmadan, Kur'ân-ı Kerim'in mütevatir kıraatleri arasındaki ihtilafların, Hz. Peygamber (s.a.v.)' in bizzat kendi okuyuşundan, farklı tarzlarda okuyanlara gösterdiği müsamahadan doğan ekoller olduğu anlaşılmıştır. Bu ekollerden biri de Ebû Amr ve onun kıraatidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present dissertation entidled“Abu Amr and his school in Koran Recitation”is made up of an introduction and two chapters. In the introduction, the researcher has treated the question of the rise of Recitations, their development and expansion and their channels of transmission. In the first chapter, a biography of Abu Amr Zabban b. 'Ala is given, his place in the scince of recitation, his relation to the sciences of syntax and tradition, his masters and his students were treated. The scond chapter deals with the particular chain of transmission for Abu Amr's school of recitation, his transmitters and their channels in addition to some exceptional recitations. This chapter has further dealt with the rules of Abu Amr's recitation one by one with their respective explanations. This chapter has also dealt with differences between Abu Amr's recitation and the most widesrpread recitation of Asım in our times with reference to names of chapter and verses of the Koran. At the Conclusion, we are offered examples for each of the recitational schools namely“the school of Abu 'Amr”“The ten schools”and“The schools with their subversion”including all variations (Indiraj). The same verses were chosen as examples for the purposes of clarity to see the differences between the schools. The conclusion is that the variations between schools of Koranic recitations are based on the various recitations of the Prophet himself in addition to his apfroval of various recitations in his presence. It is also concluded that the school of Amr in recitation is one of those stardardized recitations which were canonized in the following centuries.