Toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında gönüllü kuruluşların rolü
The Role of voluntary organizations in meeting social needs
- Tez No: 51088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen mal ve hizmetler; kamu kuruluşları, özel kuruluşlar ve gönüllü kuruluşlar tarafından yerine getirilmektedir. Ülkelerin benimsemiş olduğu ekonomik ve siyasal rejime göre farklılık göstermekle beraber, hizmetlerden sadece devletin yerine getirebileceği niteliklere sahip olan savunma, adalet, güvenlik gibi hizmetler mutlaka devlet ya da ona bağlı kamu kurumları tarafından yürütülmektedir. Bir bedel karşılığında üretilen ve kâr amacına yönelik olan mal ve hizmetler, özel kuruluşlara bırakılmıştır. Bu iki tür hizmet dışında kalan ve belli miktarda karşılık alınsa bile, kamu yararı yönü kâr amacından önce gelen sosyal ve kültürel hizmetler ise gönüllü kuruluşlarca yürütülmektedir. Gönüllü kuruluşlar; vakıf, dernek vb. kuruluşlardan meydana gelmekte ve üçüncü sektör olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, günümüzün sosyal refah devleti anlayışının sonucu olarak, giderek artan toplumsal mal ve hizmet ihtiyacının, daha etkin ve verimli bir şekilde karşılanabilmesi için, alternatif bir sektör olarak üçüncü sektör incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today the services produced to meet the of society have been undertaken by public sector, private sector and voluntary organizations. Although these services exhibit differences based on economical and political systems adopted by countries, the services whit properties which make it necessary for them to be produced only by the state, such as defence, justice and sacurity are undertaken by either the state, itself or by the public sector establishments affliated whit the state. The goods and services produced for some financial benefit and whit an objective of making some profit are left to private sector. The social and culturel services, which are outside the two services mentioned above and whose motives for public benefit precede profit-driven motives are undertaken by voluntary organizations. Voluntary organizations contain, foundations and assocations and these organizations are also called the third sector. In these thesis, I have studied the third sector as an alternative sector in providing, more effectively and more efficiently, for teh ever-increasing need of goods and services which have come about as a result of the contemporary understanding of social welfare state.