Muşmula (Mespilus germanica L.) meyvesi ile yapılan turşuların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri
Some physical and chemical properties of medlar pickles (Mespilus germanica L.)
  1. Tez No: 510920
  2. Yazar: REFİK AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNGÖR ŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma taze muşmula meyvesi (Mespilus germanica L.) ile muşmula meyvesinden üretilen turşuların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada piyasadan rastgele temin edilen 5 adet ev tipi turşu 1 adet ticari turşu ve taze muşmula meyvesi materyal olarak kullanılmıştır. Örnekler üzerinde fiziksel analiz olarak renk tayini ve kimyasal analiz olarak toplam kuru madde, nem, suda çözünür kuru madde, kül, titrasyon asitliği, pH, C vitamini, toplam fenolik madde, DPPH radikali giderme aktivitesi, toplam şeker, invert şeker, sakaroz ve alkol analizleri yapılmış ve taze muşmula meyvesinde kimyasal analizlere ait değerler sırasıyla %28,35; %71,65; %25,80; %0,66; 0,39 g/l; 3,61; 8,55 mg/100g; 571,27 mg GAE/L; %40,87; %19,20; %17,65; %1,55 olarak belirlenmiştir. Turşu tipleri arasında suda çözünür kuru madde miktarı ile toplam kuru madde miktarı 1 numaralı turşu tipinde; kül, titrasyon asitliği, C vitamini ve DPPH radikali giderme aktivitesi değerleri ise 6 numaralı turşu tipinde en yüksek bulunmuştur. Çalışmada turşu tiplerinde alkol tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some physical and chemical properties of medlar fruit (Mespilus germanica L.) and medlar pickles. The material of the study (5 homemade, 1 commercial pickles and fresh medlar fruit) were collected randomly from the market. The colour analysis, as a physical analysis, and total dry matter, moisture, water soluble matter, ash, titratable acidity, pH, vitamin C, total phenolic compound, DPPH radical scavenging activity, total sugar, invert sugar, sucrose and alcohol, as chemical analysis, of samples were determined. The results of medlar fruit's chemical analysis were 28,35%; 71,65%; 25,80%; 0,66%; 0,39 g/l; 3,61; 8,55 mg/100g; 571,27 mg GAE/L; 40,87%; 19,20%; 17,65%; 1,55% respectively. The pickles sample number 1 exhibited highest total amount of dry matter water-soluble dry matter, while the pickles sample number 6 had the highest value of ash, titratable acidity, vitamin C and DPPH radical scavenging activity. Alcohol was not detected in any of pickle samples