Yapı-bilgi modellemesi kapsamında hesaplama komplekslerinin entegrasyonu
Integration of computational complexes into the field of building information modeling
- Tez No: 510928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapı Bilgi Modelleme (YBM) teknolojisi, mühendisler ve mimarlar arasında son birkaç yıldır trend haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, YBM yeteneklerini destekleyen yazılım ürünlerininkullanımının inşaat mühendisler için yararlı bir platform olup olmadığı araştırılmaktadır. Özellikle YBM yeteneklerini destekleyen yazılımlar ileyapısal analiz yazılımları arasındaki çalışmanın uyumluluğuaraştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Autodesk Revit'te bir bina modeli geliştirilerek Sofistik yazılım ortamına aktarılmış ve CADINP iç programlama dili kullanılarakstandartlarda belirtilen değerler doğrultusunda rüzgar yükünün bir analizi yapılmıştır. Ayrıca,programının DOLFYN modülükullanılarakkomşu blokların etkisi ile binanın cephelerine gelen rüzgar yükününgerçek dağılımının değerleri belirlenmiştir. Belirlenen buetkilere göre binanın analizleri Sofistik programında yapılmıştır. Böylece, iki farklı durağan olmayan rüzgar yükü için bir hesaplama yapılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Building İnformation Modeling (BIM)technology has been trending among engineers and architects for the past few years. In this study, it is investigated whether the use of software products that support BIM capabilities is a useful platform for civil engineers. Especially, the compatibility of the study between structural analysis software and softwares supporting the capability of modeling of the BIM is being investigated. In this study, a building modelwas developed in Autodesk Revit and transferred to the Sofistik software environment andan analysis of the non-stationary wind load was madeusing the CADINP internal programming language. After the results haveanalyzed been,the values of the non-stationary wind influences on the facadesdetermined by using the program's DOLFYN module. According to these influences, the buildings were analyzed in the Sofistik program. Thus, a calculation is made for two different non-stationary wind loads and the results are compared.