15-16 yaş erkek sporcularda dairesel antrenman programının futbolda pas becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of circular training program on passing skill in football male athletes aged 15-16
  1. Tez No: 898385
  2. Yazar: BEYTULLAH KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Futbolun temel unsurlarından biri olan pas becerisi, takım oyununu geliştirmekte, hücum ve savunma performansını etkilemekte, oyunun kontrolünü sağlamakta ve oyuncular arasındaki iletişimi güçlendirmektedir. Bu nedenlerden dolayı, futbolcuların pas becerilerini geliştirmek ve bu beceriyi etkin bir şekilde kullanmak önemli olmaktadır. Bu çalışma, dairesel antrenmanların 15-16 yaş erkek sporcuların futbolda pas verme becerisine etkilerini incelemek amaçlanmaktadır.Bu araştırma Şanlıurfa'da bir lisede, 2023-2024 eğitim döneminde, 15-16 yaşlarındaki 30 lisanslı erkek sporcu yaş 15.5 ± 0.5, boy 170.6 cm ± 6.16, vücut ağırlığı 60.77 kg ± 4.78, vücut kitle indeksi 20,68 ± 1.89 üzerinde yapılmıştır. Gönüllüler 12 hareketten oluşan dairesel antrenman programını 8 hafta boyunca haftada 3 gün olacak şekilde uygulamışlardır. Gönüllülere çalışma öncesi 5. Hafta ve 8. Hafta Loughborough Pas Testi uygulanarak pas becerileri incelenmiştir. Çalışma öncesindeki hafta dairesel antrenmanda yer alan hareketler ve Loughborough Pas Testi uygulaması öğretilmiştir. Loughborough Pas Testi toplam süresi fotosel yardımıyla, test sırasındaki kalp atım hızları polar marka kalp atım cihazı ile, çalışmadaki zorluk derecesi ise Borg'un 6-20 skalası ile tespit edilmiştir. Veriler SPSS v25 kullanılarak analiz edilmiş ve deney ile kontrol grupları arasındaki farklılıklar bağımsız örneklemler t testi ve Tekrarlı ANOVA ile 0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak değerlendirilmiştir. : 8 haftalık dairesel antrenman sonrası Loughborough Pas Testinde deney grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında, kalp atım hızı değerleri arasında (deney grubu KAH 109.47 ± 13.43, kontrol grubu KAH 114.53 ± 18.84) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmez iken (p>0,05), Borg Skalasında (deney grubu BORG 10.47 ± 2.56, kontrol grubu BORG 13.13 ± 1.19) farklılık gözlemlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Passing skill, one of the basic elements of football, improves team play, affects offensive and defensive performance, ensures control of the game and strengthens communication between players. For these reasons, it is important for football players to improve their passing skills and use this skill effectively. This study aims to examine the effects of circular training on the passing skills of 15-16 year old male athletes in football. This research was conducted in a high school in Şanlıurfa, in the 2023-2024 academic period, on 30 licensed male athletes aged 15-16, age 15.5 ± 0.5, height 170.6 cm ± 6.16, body weight 60.77 kg ± 4.78, body mass index 20.68 ± 1.89. . Volunteers implemented a circular training program consisting of 12 movements, 3 days a week for 8 weeks. Passing skills of the volunteers were examined by applying the Loughborough Passing Test in Week 5 and Week 8 before the study. In the week before the training, the movements in the circuit training and the Loughborough Pass Test application were taught. The total duration of the Loughborough Rust Test was determined with the help of a photocell, the heart rate during the test was determined with a Polar brand heart rate device, and the degree of difficulty in the study was determined with Borg's 6-20 scale. Data were analyzed using SPSS v25 and differences between the experimental and control groups were evaluated with independent samples t test and Repeated ANOVA, taking into account the 0.05 significance level. When the experimental group and the control group were compared in the Loughborough Pass Test after 8 weeks of circular training, no statistically significant difference was observed between the heart rate values (experimental group HR 109.47 ± 13.43, control group HR 114.53 ± 18.84) (p>0.05). A difference was observed in the Borg Scale (experimental group BORG 10.47 ± 2.56, control group BORG 13.13 ± 1.19) (p0.05).