Orman ürünleri sanayiinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilincinin incelenmesi (İzmir ve Balıkesir illeri örneği)
Investigation on occupational health and safety consciousness for workers in forest products industry (İzmir and Balikesir provincial example)
- Tez No: 511001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayileşmeyle birlikte her yıl binlerce insanın, sakat kalmasına, iş göremez duruma gelmesine ya da hayatını kaybetmesine neden olan iş kazaları ve meslek hastalıkları gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerek yasalarla gerekse işyerlerinde yapılan İSG uygulamaları ile işyerlerinde bilinçlenme çalışmaları söz konusu olmaktadır. Bu çalışmada, orman endüstri sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilinçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde; iş sağlığı ve güvenliği konusunun tarihsel gelişimi, amacı ve önemi, iş kazaları ve meslek hastalıklarının sınıflandırılması, nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca, orman endüstri sektöründe çalışanların son yıllardaki iş kazası ve meslek hastalıklarına yönelik bazı SGK istatistikleri verilmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde orman endüstri sektöründe çalışanların, orman endüstri alt sektörler düzeyinde (kağıt, levha, kereste ve mobilya) nasıl algılanıp değerlendirildiğinin tespit edilmesi amacıyla anket formu hazırlanarak analizler yapılmıştır. Anket uygulamasına, toplamda 8 adet fabrikada çalışan 470 kişi katılmıştır. Anket sonuçlarının analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatistik paket programı ve MS Excel paket programları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans dağılımları, açıklayıcı faktör analizi, güvenirlik analizi, bağımsız iki örnek t- testi, basit varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; iş sağlığı ve güvenliği algısının eğitim durumu, cinsiyet, yaş aralığı, iş kazası geçirme durumu ve alt sektörler düzeyinde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With industrialization, work accidents and occupational diseases, which cause thousands of people to become disabled, unable to work or lose their lives each year, are increasingly important. In recent years, there has been a concern about occupational health and safety, legislation, and also the work of consciousness in workplaces. In this study, it is aimed to examine the occupational health and safety consciousness of workers in the forest products sector. In the first part of the study; the historical development of occupational health and safety, purpose and importance, classification of occupational accidents and diseases, causes and their results have been examined. In addition, some SSI (Social Security Institution) statistics on occupational accidents and occupational diseases in the forest products sector have been given in recent years. In the second and third part of the study, a questionnaire form was prepared and analyzed in order to determine how the employees in the forest industry sector were perceived and evaluated at the forest industry sub-sector level (paper, board industries, timber and furniture). A total of 470 employees working in 8 factories participated in the survey. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical package program and MS Excel package programs were used for the analysis of survey results. In evaluating of the data; frequency distributions, descriptive factor analysis, reliability analysis, independent two-sample t-test, simple variance analysis and correlation analysis were used. According to results; occupational health and safety consciousness was different depend on education status, gender, age range occupational accident records and sub-sectors.