Kalp damar cerrahisi planlanan hastalarda ameliyat öncesinde müzik dinletmenin cerrahi korku ve anksiyete üzerine etkisi
The effect on music religion surgery horn in patients with heart surgery
- Tez No: 511003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KÖÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kalp Damar Cerrahisi geçirecek hastalarda müzik dinletmenin cerrahi korku üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla deneysel nitelikteki bu çalışma Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi ve Kardiyoloji Servisinde gerçekleştirilmiştir. Açık kalp ameliyatı, kapak ameliyatları gibi cerrahi girişimler hastayı fiziksel ve psikolojik yönden etkileyen ve hastalarda korku ve anksiyeteye sebep olan girişimlerdir. Bunun için ameliyat öncesi hastaların korku ve anksiyete düzeyini belirleyip azaltılması gerekmektedir. Bu da hastalara ameliyat öncesi aydınlatılıp korku ve anksiyetesini giderecek yöntemlerle sağlanabilir. Bu çalışma kalp damar cerrahisi geçirecek hastalarda müzik dinletmenin cerrahi korku üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya katılan deney grubu hastalarının %50'si 59 ve üzeri yaş grubunda idi. Kontrol grubu hastalarının %46'sı 53 – 55 yaş arasında idi.
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted at the Cardiovascular Surgery and Cardiovascular Service of Dr. SiyamiErsek Breast and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital in order to determine the effect of music listening on surgical fear in patients with cardiovascular surgery. Surgical interventions such as open heart surgery and valve surgery are interventions that affect the patient physically and psychologically and cause fear and anxiety in patients. For this, it is necessary to determine and decrease the level of fear and anxiety of the patients before the operation. This can be accomplished by methods that will brighten the patient's anxiety before surgery. This study was planned to determine the effect of music listening on surgical fear in patients with cardiovascular surgery. The study group participated in the study was 59% of the patients and over age group. 46% of the patients in the control group were between 53 and 55 years of age.