Futbolcularda dikey sıçrama, sürat ve aerobik dayanıklılık performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between vertical jump, speed and aerobic endurance performance in footballers
  1. Tez No: 511004
  2. Yazar: AHMET GÖKALP ÖNÜRME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, futbolcularda dikey sıçrama, sürat ve aerobik dayanıklılık performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya MKE Ankaragücü U19 futbol takımında oynayan, yaş ortalamaları 17,78 ± 0,57 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 178,42 ± 5,77 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 73,35 ± 6,09 kg ve antrenman yaşı ortalamaları 6,07 ± 2,01 yıl olan 14 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların dikey sıçrama yükseklikleri Optojump cihazı kullanılarak elde edildi. Sporcuların sürat değerleri 30 m sürat testi ile SmartSpeed fotocell kullanılarak elde edildi. Sporcuların solunum parametreleri koşu bandı ile Bruce protokolü uygulamasında Cosmed K5 kullanılarak elde edildi. Bruce testi sırasında KAH ölçümü için Cosmed marka KAH bandı kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 paket programı kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Aralarında ilişki olduğu belirlenen parametrelerden bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenleri yordama düzeylerini belirlemek amacıyla regresyon analizi kullanıldı. Uygulanan regresyon analizi sonuçlarına göre sürat, ortalama hız, squat sıçrama, sıçrama gücü ve KAHmax değerleri, VO2max değerindeki değişimin %50' sini vermektedir. Sürat, ortalama hız, squat sıçrama ve sıçrama gücü, VE/VO2 değerindeki değişimi %62 oranında ve VE/VCO2 değerindeki değişimi ise %56 oranında etkilemektedir. Çalışmamız sonucunda, sürat, ortalama hız, squat sıçrama ve sıçrama gücünün aerobik dayanıklılık performansını etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the relationship between vertical jump, speed and aerobic endurance performance in footballers. The study of MKE Ankaragücü U19 football team, mean age averages 17.78 ± 0.57 years, body length averages 178.42 ± 5.77 cm, body weight averages 73.35 ± 6.09 kg and training age averages 6.07 ± 2.01 year 14 athletes participated voluntarily. The vertical jump heights of the athletes were obtained using the optojump device. The speed values of the athletes were achieved using SmartSpeed Fotocell with a 30 m speed Test. The respiratory parameters of athletes were obtained using the cosmed K5 in the implementation of Bruce protocol with treadmills. During the Bruce test also to measure HR, the Cosmed brand HR belt was used. SPSS 17.0 Package program was used for statistical analysis. Pearson correlation analysis was used to investigate the relationship between variables. A regression analysis was used to determine the levels of the dependent variables, the arguments of the parameters that were determined to be the relationship between them. According to the results of the regression analysis applied, speed, average velocity, squat jump, splash power and Kahmax values 50% of the change in value of VO2max. The change in speed, average speed, squat jump and splash power, and/VO2 is 62% and the change in value of/VCO2 is 56%. As a result of our study, it was determined that speed, average velocity, squat jump and splash power affect aerobic endurance performance.