Sığırların solunum yolundan izole edilen pasteurella multocida fenotip ve genotiplerinde virülens genlerin dağılımı
Distribution of virulence gene in pasteurella multocida phenotypes and genotypes isolated from bovine respiratory tract
  1. Tez No: 511024
  2. Yazar: ÖZGÜL GÜLAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, sağlıklı ve hasta sığırların solunum yolundan elde edilen Pasteurella (P.) multocida izolatlarının fenotipik ve genotipik özellikleri ile birlikte virülens genleri tespit edildi. Nazo-farengiyal veya trake-bronşiyal svap örneklerinden kültürü yapılan P. multocida şüpheli 60 izolatın 53 (%88.3)'ü PM-PCR ve ticari bakteri identifikasyon test kiti ile P. multocida olarak identifiye edildi. İzolatların tamamı PCR yöntemiyle P. multocida kapsül tip A olarak tiplendirildi. Ticari bakteri identifikasyon test kiti ile tiplendirilen izolatlarda 15 biyotip tespit edildi. Bununla birlikte ksiloz ve sukroz test sonuçlarına göre P. multocida izolatlarının 4 biyotipe ayrılabileceği belirlendi. Ayrıca, M13 core PCR-fingerprint yöntemiyle incelenen P. multocida izolatlarında 4 farklı fingerprint profili belirlendi. İzolatların tamamında PCR yöntemi ile tbpA, hgbA, exbB, exbD, ptfA, hsf-2, tadD, nanB, nanH, pmHAS, sodA, sodC ve oma87 genleri tespit edilirken, hgbB, toxA ve hsf-1 genleri bulunmadı. PfhA geni ve ompH geni P. multocida izolatlarının sırasıyla 51 (%96.22)'inde ve 10 (%18.86)'unda tespit edildi. Bu araştırmada elde edilen verilerden; ksiloz pozitif/sukroz negatif (biyotip II) P. multocida izolatları hastalık olguları, ompH gen varlığı ve trake-bronşiyal bölgeden izolasyon ile ilişkili bulunurken, ksiloz pozitif veya negatif izolatlarda benzer bulgular tespit edilmedi. Bununla birlikte genotip II PCR-fingerprint profiline sahip izolatların da hastalık olguları ve ompH gen pozitifliği ile ilişkili olduğu belirlendi. Araştırmada elde edilen bulgularla; sukroz negatiflik, ompH gen pozitiflik ve genotip II PCR-fingerprint profilinin kommensal ve patojen P. multocida izolatlarının ayrımında önemli epidemiyolojik kriterler olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, phenotypic and genotypic characteristics and virulence genes of Pasteurella (P.) multocida isolates obtained from respiratory tract of healthy and sick cattle were determined. 53 (88.3%) of 60 suspected P. multocida isolates cultured from naso-pharyngeal or trachea-bronchial swab samples were identified as P. multocida with PM-PCR and commercial bacterial identification test kit. All isolates were typed as P. multocida capsular type A by PCR. Fifteen biotypes were identified in the isolates with commercial bacterial identification test kit. However, according to xylose and sucrose test results, it was determined that P. multocida isolates could be separated into 4 biotypes. In addition, four different fingerprint profiles were identified in P. multocida isolates examined by M13 core PCR-fingerprint method. All of the isolates examined by the PCR were found to have genes of tbpA, hgbA, exbB, exbD, ptfA, hsf-2, tadD, nanB, nanH, pmHAS, sodA, sodC and oma87, while hgbB, toxA and hsf-1 genes were not found. The pfhA gene and ompH gene were detected in 51 (96.22%) and 10 (18.86%) of P. multocida isolates, respectively. From the data obtained in this study; xylose positive/sucrose negative (biotype II) P. multocida isolates were associated with disease symptoms, presence of ompH gene and isolation from trachea-bronchial region, while similar findings were not found in xylose positive or negative isolates. However, isolates with the genotype II PCR-fingerprint profile were also found to be associated with disease events and ompH gene positivity. As a result of the study, it is concluded that sucrose negativity, ompH gene positivity and genotype II PCR-fingerprint profile may be important epidemiological criteria in distinguishing between commensal and pathogenic P. multocida isolates.