Allogreft veya otogreft kullanılarak yapılmış artroskopik önçapraz bağ rekonstrüksiyonu vakalarında klinik sonuçların mukayeseli analizi
Comparative analysis of clinical results in cases, anterior cruciate ligament reconstructed arthroscopicly with allograft or autograft
- Tez No: 511047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOFU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanması Ortopedi Polikliniğinde sıkça rastlanmaktadır.Ön çapraz bağın diz eklemindeki ana görevi anterior tibial translayon ve internal tibial rotasyonu kısıtlmaktır.Sıklıkla temas olmaksızın valgus ve eksternal rotasyona maruz bırakan kuvvetler ile ön çapraz bağ kopması gerçekleşir.Bu travma esnasında diz eklemindeki diğer yapıların da hasar görmesi muhtemeldir.Bu çalışmanın amacı yumuşak dokudan elde edilen allogreft (AG) ve otogreft (OG) kullanılarak yapılan ön çapraz bağ rekonstruksiyon ameliyatı sonrası hastaların klinik sonuçlarını değerlendirmek ve olası diğer etkenleri saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Anterior Cruciate Ligament (ACL) injury is one of the most encountering problem in orthopedic daily practice.The main functions of ACL are constraining anterior tibial translation and internal rotaion of tibia.It is often injured by noncontact trauma, forcing knee valgus and external rotation.Other ligaments may have injured too.The purpose of this study to compare clinical results of allograft and autograft used in ACL reconstructive surgery. We evaluated 119 patients operated with diagnosis ACL rupture between the dates January 2013 and January 2017.Four of them were women, of 115 are men.53 (44.5%) patient's right knees and 66 (55.5%) patient's left knees operated.Mean follow up 22.1 months (min 14 m, max 34 m).Mean diameter of all grafts used was 8.24 mm, both groups diameters were close to each other (ALG : 8.26 ; AUG : 8.22).