Peroneus longus tendon otogrefti ve allogreft ile yapılan artroskopik revizyon ön çapraz bağ rekonstrüksiyonuu sonuçlarımız
Our results of arthroscopic revision anterior cruciate ligament reconstruction made with peroneus longus tendon autograft and allograft
  1. Tez No: 782613
  2. Yazar: HÜSEYİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BÜLENT BAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda (ÖÇBR) kullanılacak greft materyalinin seçiminde halen görüş birliği sağlanmamıştır. İdeal greft seçimi konusundaki tartışmalar halen devam etmekte, farklı greft materyalleri ile en iyi seçenek bulunmaya çalışılmaktadır. Çoğu cerrah, ÖÇBR için ideal greft seçiminin sonuçla ilgili önemli bir faktör olduğunu kabul etmektedir. Primer ÖÇBR'ye kıyasla revizyon ortamında daha az sonuç kanıtı vardır, ancak çoğu cerrah bunun önemini koruduğuna inanmaktadır. Greft seçimi, daha önce kullanılmış greftlere dayalı olarak revizyon durumunda sınırlı olabilir. Bu nedenle cerrahlar, revizyon ortamında farklı greftleri takip etmenin ne kadar önemli olduğunu belirlemek için hem otogreft hemde allogreft tendon seçimlerinin etkisiyle ilgilenirler. Özellikle revizyon ÖÇBR tedavisinde ideal greft seçimi uygulamaları ile ilgili yayınlar literatürde bulunsa da uzun dönem takipli klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçların değerlendirildiği literatür sayısı hala sınırlı sayıdadır. Yapılan çalışmanın amacı; peroneus longus (PLT) otogrefti ve allogreft ile yapılan artroskopik revizyon ÖÇBR sonuçlarımızı değerlendirmektir. Çalışmamıza Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine 2012- Ocak 2021 tarihleri arasında ön çapraz bağ (ÖÇB) re-rüptürü tanısı ile başvuran; PLT otogrefti ve allogreft ile artroskopik revizyon ÖÇBR yapılan 59 hasta dahil edildi. Çalışmamız retrospektif bir çalışma idi. Bu hastalardan 15 tanesi PLT otogrefti ve 44 tanesi allogreft kullanılarak revize edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 53'i erkek, 6'i kadın, ortalama takip süresi 60 ay (19-116), ortalama yaş 34 (16-51) ÖÇB re-rüptürü ile cerrahi arasında geçen ortalama süre 13,42 ay (1ay -60 ay ) idi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası aktivite düzeyleri Tegner Aktivite Düzeyi Öçeği (TADÖ) ile, fonksiyonel durumları Lysholm Diz Skorlama Ölçeği (LDSÖ) ile değerlendirildi. Peroneus longus tendon otogrefti grubunda ameliyat öncesi Lysholm skorları ortalama 44.5±17.4, ameliyat sonrası 83.4±15.9 idi. Allogreft grubunda ise ameliyat öncesi ortalama 45.4±8.9, ameliyat sonrası 81.2±15.2 olarak bulundu. LDSÖ ile iki grup karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (preop-p=0,799 & postop-p=0,646). PLT otogrefti ile onarım yapılan hastaların ameliyat öncesi ortalama Tegner skoru 2.8 ±1.8, ameliyat sonrası 5.4±1.9 olarak saptandı. Allogreft ile onarım yapılan hastaların ameliyat öncesi ortalama Tegner skoru 2.6±0.9, ameliyat sonrası 5.4±1.5 olarak saptandı. TADÖ değerleri açısından iki grup ameliyat öncesi ve sonrası istatistiksel olarak karşılaştırıldığında bir farklılık gözlenmedi (preop-p=0,615 & postop-p=0,985). Bu sonuçlar karşılaştırıldığında PLT otogrefti ve allogreft arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,005).
Özet (Çeviri)
It hasn't been reached a consensus on the choice of graft material to be used in anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. Discussions on the selection of the ideal graft are still ongoing for trying to find the best option with different graft materials. Most surgeons agree that the selection of the ideal graft for ACL reconstruction is an important factor related to the result. In comparison with primary ACL reconstruction, there is less evidence of outcome in the revision setting, but most surgeons believe that this maintains its importance. Graft selection may be limited in revision based on the previously used grafts. For this reason, surgeons are interested in the impact of both autograft and allograft tendon selections to determine how important it is to follow up on different grafts in the revision settlement. Although there are publications in the literature on the ideal graft selection practices, especially in the treatment of revision ACL reconstruction, the number of literature evaluating long-term clinical, radiological and functional results is still limited. The aim of the study is to evaluate the results of arthroscopic revision ACL reconstruction performed with peroneus longus tendon (PLT) autograft and allograft. 59 patients to whom arthroscopic revision ACL reconstruction were performed with PLT autograft and allograft and who were admitted to the Orthopedics and Traumatology Clinic at Antalya Training and Research Hospital with the diagnosis of ACL re-rupture between 2012 and January 2021 were included in our study. Our study was a retrospective study. Of these patients, 15 were revised by using PLT autografts and 44 were revised by using allografts. Of the patients included in the study, 53 were male and 6 were female, the average follow-up time was 60 months (19 to116 months), the average age was 34 (16 to 51), the average time between ACL re-rupture and surgery was 13, 42 months (1 month to 60 months ). The preoperative and postoperative activity levels of the patients were evaluated with the Tegner Activity Level Scale (TALS) and their functional status was evaluated with the Lysholm Knee Scoring Scale (LKSS). In PLT autograft group, Lysholm scores the preoperative mean was 44.5±17.4 and postoperative mean was 83.4±15.9. In the allograft group, the preoperative mean was 45.4±8.9 and postoperative mean was 81.2±15.2. When LKSS and two groups were compared, the difference was not found to be statistically significant (preop-p=0,799 & postop-p=0,646). Tegner score preoperative mean of the patients who underwent repair with PLT autograft was found to be 2.8 ±1.8 and postoperative mean to be 5.4±1.9. The Tegner score preoperative mean of the patients who underwent allograft repair was found to be 2.6±0.9 and postoperative mean to be 5.4±1.5. No difference was observed when two groups were statistically compared in terms of preoperative and post operative TALS values (preop-p=0.615 & postop-p=0.985).