Türkiye'de dış ticaretin geliştirilmesinde dış ticaretten alınan vergilerin rolü ve önemi (1980 sonrası gelişmelerin değerlendirilmesi)
The Role and importance of the taxes levied on the external commerce as regards the development of the external commerce of Turkey (Evaluation of post 1980 developments)
  1. Tez No: 51106
  2. Yazar: ATİLLA YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET: Gelişmişlik seviyleri ne olursa olsun ülkeler, dış ticarete çeşitli sebeblerden dolayı müdahale etmektedir. Bir taraftan korumacı politika çerçevesinde ithalatı kısıtlayıcı gümrük vergileri kullanırken, diğer taraftan vergisel teşvik araçlarıyla ihracatını dolayısıyla dış ticaret hacmini artırmaya çalışmaktadır. Dünya'da yaşanan hızlı ve önemli iktisadi gelişmeler çerçevesinde dünya ekonomisi küreselleşmiş, gümrük birliği, serbest ticaret bölgesi v.s. gibi ithalatın serbestleşmesine yönelik vergisel düzenlemeler hız kazanmıştır. Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşundan 1980 yılına kadar ithal ikameci bir politika izlemesi nedeniyle, gümrük vergilerini çok yüksek tutmuş bu da dış ticaretin gelişmesini engellemiştir. 1980 yılından itibaren dünya ekonomilerinde meydana gelen değişmelere uyum sağlamak amacıyla dışa dönük kalkınma stratijisi izlenmeye başlanmıştır. Dış ticaretin serbestleşmesi ve ihracata dönük faaliyetlerin desteklenmesi bu politikanın iki temel unsuru olmuştur. 1980 sonrasında dış ticaret üzerinden alınan vergilerde azaltılmaya gidilmiştir. 1993 yıh itibariyle ithalatta sadece gümrük vergisi ve Toplu Konut Fonu tahsil edilirken, ihracatta mukayeseli üstünlüğümüz bulunan bazı mallarda fon kesintisine gidilmiştir. Bir yandan ithalatta serbestleşme sağlanmaya çalışırken diğer yandan da ihracatı artırıcı vergisel teşvikler kullanılmıştır. Dış ticaret vergilerinde yapılan indirim ve azaltmalara rağmen dış ticaret vergi gelirleri dış ticaret hacminde meydana gelen gelişmelere paralel olarak artış göstermiştir. Yapılan bu uygulamalar sonucunda dış ticaret yapısının sanayi ürünleri lehinde gelişmesi sağlanmıştır. Dış ticaretimizin geliştirilmesinde dış ticaret vergilerinin etkinliğinin daha da artırılması gümrük vergilerinin azaltılması hatta tek vergi uygulamasına geçilmesiyle ve ihracatın fon kesintisi dışında bırakılmasıyla mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Notwithstanding the relevant level of development the countries need to, and do, interfere with the course of their external commerce. They strive to increase their exports and the volume of external commerce on one side by using various tax-incentive measures while they implement protective policies to curb their imports. Tax arrangements geared to the liberation of imports are given an impetus through customs unifications, free trade zones etc. as a result of the globalization processes within the framework of the fast and important economical developments. Owing to the implementation of a policy based on import-substitution from the establishment of republic up to 1980, customs taxes in Turkey were kept at a high level which in return impeded the increase of the volume of external commerce. Ever since the beginning of the 1980, an extravert development strategy was adopted to provide parallelisms with the alterations taking place in the world economy. Liberalization of the external commerce and the support given to activities channelled for exports became the two most basic features of this policy. After 1980, the taxes levied on external commerce were lowered. In 1993, as regards imports, only customs tax and mass housing fund was levied while a cut of funds was adopted for those commodities in which we have an overt superiority. While aiming at a liberalization of imports, tax incentives were used on the other hand to help boost the exports. In spite of deductions and reductions made on external commerce taxes, the income obtained from external commerce activities exhibited a parallel with the increase in the volume of the external commerce. As a result of these applications, the external commerce scale began to tip towards the industrial products. In order to increase the effect of the external commerce taxes on the development of our external trade is feasible only through a lowering of custom taxes, or an application of uniform taxes and the exclusion of exports from fund-cuts.