Türkiye'de siyasi iktidarların yerel yönetimler üzerindeki mali ve idari politikaları
Fiscal and administrative policies of political powers on local goverments in Turkey
  1. Tez No: 51107
  2. Yazar: UĞUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Ülkemizde siyasi iktidarların yerel yönetimler üzerinde uyguladıkları mali ve idari politikalar yerel yönetimlerde mali ve idari sorunlara yol açmaktadır. Bunu önleyebilmek için öncelikle yönetimlerarası ilişkilerin geliştirilmesi gereklidir. Diğer yandan ülkemiz yerel yönetimlerinin yaşadığı mali ve idari sorunların çözülebilmesi için yerel yönetim sisteminin yeniden yapılandırılması gereklidir, öncelikle idari alanda yeniden yapılandırılmaya gidilmelidir. Yapılacak idari düzenlemelerden sonra mevcut sistemde yer alan yerel yönetimlerin yanında, Yerel Yönetimler Bakanlığı, Bölge Yerel Yönetimi ve ilçe Yerel Yönetimi kurulmalıdır. Ayrıca yerel yönetimlerin personel ve örgütü yeniden düzenlenmelidir. Yerel yönetimlerin denetiminde idari vesayet uygulaması yerine hukuka uygunluk denetimine geçilmelidir. Ayrıca diğer denetim türlerinede (Ombudsman denetimi gibi) geçilmelidir. Yerel yönetimlerin mali yapışım güçlendirebilmek içinde mali yapısının yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç vardır, öncelikle yerel yönetimlerin gelir yapısı güçlendirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Burada yapılması gerekenleri, Emlak Vergisi ve düzenleyici işlem harçlarının yeniden düzenlenmesi, devlet vergilerinden bazılarına (KDV gibi) ekleme yapılması, kentsel rantların vergilendirilmesi ve kent yaşam vergisi adıyla yeni bir vergi konulması şeklinde, sıralıyabiliriz. Ayrıca yerel yönetimlerin mali yapısını etkileyen İller Bankasıda yeniden yapılandırılmalıdır. Diğer yandan yerel yönetimlerin harcama ve borçlanma yapısı yeniden düzenlenmelidir. Yerel yönetimlerin mali denetiminin istenilen düzeyde gerçekleştirilebilmesi için Yerel Yönetimler Sayıştay'ı kurulmalıdır. Yerel yönetimlerin gelir ve harcama yapısının yeniden düzenlenmesi yanında birer alternatif hizmet sunma yöntemleri olan özelleştirme ve yerel yönetimlerde gönüllü katılıma ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Policies applied by political powers in our country on local governments cause financial and administrative problems. To prevent that, it is necessary to develop the relationships between central and local governments all the more. On the other hand to solve the problems local governments are suffering from, it is necessary to re-organize the system of local governments firstly in the administrative field. Ministry of Local Governments, Regional Local Governments and County Local Governments must be established in addition to local governments in the present system and policies of personnel must be re organized. To control the local governments, accordance to law and other types of control like ombudsman must be applied instead of administrative tutelage. To strengthen the local governments financially, there is a need as well to re-organize the financial structure of these institutions. For that, it is necessary to strengthen the income structure of the local governments at first and re-organize it. In that context, we can offer the re-organization of the tax of property and duties of transactions, making some additions to taxes like KDV(Value Added Tax), taxing city rents, imposing a new tax named city-life tax and re-organization of“İller Bankası”which is affecting the financial structures of local government. The structure of expending and borrowing of local governments must be re-organized as well. To make an effective financial control on local governments, an Exchequer and Audit Department for Local Governments must be established. Besides, privatization which is an alternative service rendering method and participation of the volunteer organizations must be considered important.