Soyutlama ve soyut sanatta görüntü içerik ilişkisi
Abstraction and relation between vision and content in abstract art
  1. Tez No: 51110
  2. Yazar: GÜL ADANIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMUR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hiçbir çağ sanatı, 20. yy başında plastik sanatlardaki soyut sanat kadar şaşırtıcı olmamıştır. Bu soyutlama, aklın genel soyutlama eyleminden farklı anlamlar taşır. Çalışmanın birinci bölümünde soyutlama kavramı tanımlanmaya çalışılmış, soyutlamanın bilgi edinilme sürecinde önemli bir yer tuttuğu belirtilmiştir Bu süreçle ilgili olarak felsefedeki değişik görüşlere yer verilmiştir. Çünkü insanın bilgi edinimi sürekli inceleme konusu olmuştur. Sonuçta insan aklı, nesnel gerçeklikten yola çıkarak, duyumları ile algısal bilgiden ussal bilgiye ulaşmıştır. Bu işlemde soyutlama önemli bir yer tutmaktadır. 20. yy.'daki soyut formlara yöneliş, Worringer'in soyutlama içtepisi ile açıklanamayacağı görülmüştür. Bunun için önce soyut formun biçimsel gelişimi incelenmiş soyut biçimin oluşmasındaki etkenler araştırılmıştır. Bu etkenler de tüm alanlardaki (bilim, teknik, endüstrileşme vb.) hızlı gelişim olarak görülmüş ve sanatçıyı yeni bir~yaratmaya götürmüştür. İkinci bölümde bu oluşturulan yeni dilin, özünde neyi taşıdığı ve biçimle olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bunu açıklamak için önce genel olarak öz, biçim tanımlan yapılmış, çeşitli farklı görüşlere de yer verilmiştir. Ayrıca canlı cansız varlıklarda, toplumda ve sanattaki öz biçim ilişkileri açıklandıktan sonra öz ve biçimin diaîektik bir ilişki içinde, ayrılmaz bir bütün olduğu saptanmıştır. Bu ilişkilerin soyut sanatta çözümlenmesi için, soyutu başlatan ve uç noktalara götüren sanatçılar üzerinde durulmuştur. Soyutun tüm çağ sanatında egemen oluşu nedeni ile tüm sanatçılar ele alınmamıştır. Toplumsal yapı değişimleri insan düşüncesini de değiştirmiştir. Bu gelimelerle sanatçı doğadan, nesnelerden uzaklaşmak amacını güder. Soyut sanatçının dünyası öznel, metafizik bir dünya olmuştur ve bu dünyada yalnızca kendi mantığı ile açıklanabilen biçimler oluşturma yoluna gitmiştir. Soyut sanat sırf kendini arılatma yolunda, toplumsal yaşamdan kopuk, biçimsel olarak görülse de görsel açıdan büyük bir zenginlik getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT No other period art has been so surprising as for the abstract art within the plastic arts from the beginnings of the twentieth century. However abstraction covers different meaning in art than the general abstraction process of mind The first part of this study deals with the concept of abstraction and it has been stated that abstraction has an important place at learning procedure. Several (philosophical various sights related with this process related with this process are- included. Because man's learning process has been subject of research continuously. Finally human mind has reached to intellectual learning from perceptual learning through senses starting from objective reality. Abstraction has important place, at this process. Worringer's abstraction motivation can not explain the guidance to abstract forms. For this reason primarily formal development of abstract forms are investigated with the factors affecting genesis of abstract forms. These factors include rapid development in all fields (science, technology and industrialization which leads the artist to a new creation. The second part emphasizes what this new language formed includes in its essence and its relation with form. In order to explain it, general essence and form definitions are given with different aspects. Essence and form relations in living and nonliving objects, society and art has been scrutinized, then it is determined that essence and form are integrated as a whole in a dialectical manner. To analyze these relations at abstract art, artists who started and conducted. All the artist are not included because the abstraction reigus the whole art period. Social structure changes altered the human mind With all these processes, the artist intents to alienate from nature and objects. The world of the artist is subjective, metaphysical world. In this world he creates forms only that can be expressed through his intellect. Although abstract is seen as isolated from social life, only self-expressive, it brings a market wealth to the visual aspect.