Sosyal medya ve yatırım araçlarının değeri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bitcoin örneği
Investigation of the relationship between social media and investing behavior: Bitcoin
  1. Tez No: 511110
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir iletişim aracı olarak sosya medya hızla büyümektedir. Günümüzda birçok insan tarafından düzenli olarak takip edilen bilgi, eğlence ve haberleşme aracı olmuştur. Geçmişte dergi, gazete, televizyon gibi geleneksel medya araçlarının yerini sosyal medya araçları hızlı bir şekilde almakta hatta akıllı cep telefonları gibi mobil cihazlar sayesinde insanların günlük hayatında daha etkili bir yer tutmaktadır. Ayrıca geleneksel medya üzerinde ekonomik kaygı güden bilgi bombardımanına karşı sosyal medya aracılığı ile“tarafsız”son kullanıcı ya da tüketici görüşlerine kolaylıkla ulaşıma imkân tanıması tüketici ya da yatırımcı için ayrı bir ilgi konusudur. Sosyal medyanın bu durumu insanları alış veriş alışkanlıklarından yatırım kararlarına kadar birçok ticari niyetleri üzerinde yüksek etki düzeyi olduğu güncel birçok çalışmada araştırılmaya başlanmıştır ve bu ilişki ortaya konmuştur. Bu ilişki üzerine inşa edilerek geliştirlen güncel analiz yöntemleri yatırım araçlarının gelecek değerlerini tahmin ederek yatırım kararları alamda bir destek mekanizması olarak kullanılması çok cazip bir konudur. Bu sebeple bu ilişki yatırımcı ve analistlerden akademisyenlere kadar güncel bir ilgi konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı da sosyal medya ile yatırım kararları arasındaki ilişkiyi metinsel ve finansal analizler aracılığı ile görmeye çalışmaktır. Bu çalışmada Twitter üzerinden metin madenciliği ile veri çekilmiş ve sentiment(duygu) analizi ile yorumların olumlu ya da olumsuz olma durumu incelenmiştir. Sentiment analizinden elde edilen sayısal değerler ile güncel ve küresel bir yatırım aracı olan Bitcoin fiyatları arasındaki ilişkinin varlığını sorgulamak adına Granger Nedensellik analizi gibi zaman serisi analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Media networks are growing rapidly taking over the functionality of what conventional media used to serve. People are becoming more and more adapt to social media in communicaiton and entertainment. Especially with the fast spread of mobile devices, social media becomes an indispensable part of daily life. Social media is becoming more influential over people's purchasing and investment behavior even more than conventional media channels. It is also due to the perceived“unbiasedness”of social media against financially motivated bombardment of information that appears on conventional media. The strong influence of social media over people's purchasing and investment behavior is widely researched and stated in recent studies. The analysis methods that is based on this relationship becomes even more attractive for investors, financial analysts and researchers to be able to make future predictions. The purpose of this study is to evaluate the relationship and effect of social media on investing behavior through textual and financial analysis methods. In this study Twitter data was retrieved through text mining and this data was analyzed via sentiment analysis. To investigate the corroletaional and causal relationship some financial analysis methods were used such as Granger Causality