Flamenko stilleri ve gitar eğitiminde kullanılabilirliği
Flamenco styles and usage in the guitar education
  1. Tez No: 78304
  2. Yazar: M.SAFA YEPREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
96 ÖZET Flamenko gitarı, klasik gitar ile birçok ortak yönü olmasına rağmen gerek fiziksel, gerekse çalış tekniği bakımından farklıdır. Gitar literatürü incelendiğinde, Flamenko gitarına has bazı tekniklere (rasgueado, alzapua vs) en üst seviyeli eserlerde rastlandığı görülür. Buna rağmen, klasik müzikteki gibi tam olarak oturmuş bir sistemi bulunmamaktadır. Flamenko müziğinde birçok stil mevcuttur. Bunlar yörelere has bazı özellikler göstermektedir. Bu stillerin hepsinde gitar kullanılmaz. Bu stillerin her biri zaman içinde değişip farklılıklar göstermişlerdir. Kullanılan armoni, ses dizileri ve ölçü sistemleri açısından her birinin ortak ve farklı yönleri vardır. Flamenko gitarında kullanılan tekniklerin notasyonu konusunda henüz bir standarda ulaşılamamıştır. Gitar zamanla eşlik çalgısı olmaktan çıkıp solo bir kimlik kazanmıştır. Flamenko' da gitardan başka; dans, şan ve percussion gibi unsurlar da vardır. Bunların her biri Flamenko kültürünün yapısını ortaya koymaktadır. Ülkemizde klasik gitar eğitimi, Konservatuarlar, Müzik Eğitimi Bölümleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve özel sektöre ait bazı eğitim kurumlarında verilmektedir. Klasik gitar eğitiminde gerek güçlük çekilen bazı tekniklerde, gerekse eşlik çalışmaları esnasında Flamenko tekniklerinin kullanılması ile bazı problemlerin ortadan kaybolduğu ve gitar performansının arttığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırma ile Flamenko stillerinin özellikleri ve içerdiği tekniklerin gitar eğitiminde kullanılabilirliği, bir eğitimci gözü ile araştırılmış ve bu konu ile ilgili olarak gitar eğitiminde ne gibi uygulamaların yapılabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY Although Flamenco and classical guitar have many common sides they seperate from one another both from physical and playing techniques. When we research the guitar literature we meet with some Flamenco techniques (Rasgueado, alzapua etc.) in advanced pieces, but inspite of these Flamenco does not have a well established system like the one in classical music. Flamenco has many styles. Each style has its own traditional characteristics. Guitar is not used in every style. Each style changed itself and showed differences with time. The scales, harmonies, measures and compases used in each style have many common and different parts. For the notations in Flamenco guitar, for now there is not a specific and a standart notation. As time passed, Flamenco guitar lost its role as an accompaniment instrument and became a solo instrument, in Flamenco apart from the guitar, there is also elements like dance, chant, percussion. Each of these expose the base of Flamencos culture. In our country Conservatory, The School of Fine Arts and Private Associations give classical guitar education. We can see that in classical guitar education, to use Flamenco techniques in both accompaniment studies and in advanced technique studies, help the students to increase their guitar performance and ability to solve their technique problems. İn this research the chracteristics of Flamenco styles and the usage of their techniques in guitar education is researched through an educator eye and in guitar education about this subject to put how and what into practice is investigated.