Sicilya bölgesi mayolikaları ve Caltagirone bölge seramik müzesi sergileme koşullarının değerlendirilmesi
Sicilian regional majolica and evaluation of the exhibition conditions of Caltagirone regional ceramic museum
- Tez No: 823501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archeology, Museology, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanoğlunun doğaya hakim olma süreci, giyim, barınma, beslenme ve savunma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için el becerilerini kullanarak çeşitli malzemeler üretmesiyle başlamıştır. İlk çağlarda toprak, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en zengin kaynak olmuştur. Paleolitik Çağ'da çanak-çömlek bulgularına rastlanmıştır ve kilin plastik özelliklerinin keşfedildiği düşünülmektedir. Neolitik Çağ'ın başlangıcında çömlekçilik, yerleşik hayata geçiş ve tarımsal ekonomiyle birlikte önemli bir rol oynamıştır. Çanak çömlek üretimi çeşitli amaçlar için kullanılmıştır ve seramiklerin sır uygulanması keşfedilmiştir. Mayolika tekniği, İspanya'da üretilip İtalya'da yayılan ve seramik bezeme alanında benzersiz bir konuma sahip olan bir tekniktir. Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya için 15. ve 17. yüzyıllar seramik sanatının görkemli dönemleridir. İtalya'da Caltagirone şehrinde bulunan seramik müzesi, seramik sanatının tarihini ve kültürel önemini sergilemektedir. Bu tez çalışmasında Mayolika seramiklerinin kökeni, tarihi ve gelişim süreci incelenmiş, Sicilya'nın önemli seramik üretim merkezleri ve Caltagirone Bölge Seramik Müzesi'nde korunan eserlerin sergilenme koşullarına yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada mevcut yayınlardan faydalanılmış, Caltagirone Bölgesi Seramik Müzesi'nde fotoğraf çekimi, gözlem ve müze çalışanlarından bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of human beings mastering nature began with the production of various materials using manual skills to meet their basic needs such as clothing, housing, nutrition and defense. In the early ages, the earth was the richest resource to meet the needs of people. Findings of pottery have been found in the Paleolithic Age, and it is believed that the plastic properties of clay have been discovered. At the beginning of the Neolithic Age, pottery played an important role along with the transition to settled life and the agricultural economy. The production of pottery has been used for various purposes, and the application of ceramics to glaze has been discovered. The majolica technique is a technique that was produced in Spain and spread in Italy and has a unique position in the field of ceramic decoration. For the Ottoman Empire and Italy, the 15th and 17th centuries are the glorious periods of ceramic art. The ceramics museum, located in Caltagirone, Italy, showcases the history and cultural significance of the art of ceramics. In this thesis, the origin, history and development process of Mayolica ceramics were examined. Evaluations were made for the exhibition conditions of the important ceramic production centers of Sicily and the Caltagirone Regional Ceramic Museum, where these works are located. In addition, an analysis was made on the presentation of these ceramics exhibited in the museum. Existing publications were used in the research, and information was obtained from photographing, observation and museum staff at the Caltagirone Regional Ceramic Museum.