The illusional effect of democracy on FDI inflows: The case of Turkey
Demokrasinin DYY girişleri üzerinde etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 511130
  2. Yazar: ELİF ALARA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Demokrasinin doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) üzerindeki etkisi, uluslararası politik ekonomide en çok tartışılan konular arasındadır. Liberal yaklaşımlara göre demokrasi ve DYY arasında pozitif nedensel bir ilişki vardır. Demokrasinin, DYY girişlerini olumlu yönde etkilediği iddia edilmektedir. Öte yandan eleştirel yaklaşımlarda bu ilişki daha karmaşık olarak tanımlanmıştır. Türkiye literatüründe ise demokrasinin DYY girişlerine etkisi üzerinde pek fazla çalışılmamıştır. Ancak, günümüzde demokratik yapının hızla azalması ile birlikte liberal ekonomi politikalarına devam etmeye çalışan Türkiye için, gelecekteki DYY girişlerini öngörebilmek adına, yabancı yatırım ve demokrasi arasındaki ilişki önemli bir çalışma alanı haline gelecektir. Bu sebeple, bu tezin temel amacı, Türkiye'de son zamanlarda düşüş gösteren DYY girişlerinin belirleyicilerini anlama ve bu konuda geniş bir perspektif sunma şeklinde belirlenmiştir. Tüm bunlar ışığında bu tez öncelikle Türkiye'de 2002-2018 yılları arasında yaşanan demokrasideki negatif yönlü değişimi incelemektedir. Daha sonra ise bu değişimin DYY girişlerine olan etkisi tartışılmıştır. Sonuç olarak DYY girişleri ile demokrasi arasında nedensel bir ilişki bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
The effect of democracy on foreign direct investments (FDI) are among the most commonly discussed topic in international political economy. According to the liberal approaches, there is a positive causal relationship between democracy and FDI. It is claimed that democracy has a positive impact on FDI inflows. On the other hand, according to the critical approaches this relationship has been considered as more complex issue. In Turkey's literature the impact of democracy on FDI inflows is understudied. Yet, with the decline in democracy this topic has become a critical issue in order to see the fate of future FDI inflows in Turkey. Therefore, the main purpose of this thesis is to give a broader perspective for understanding the possible reasons under FDI inflows in Turkey which are declining recently. In the light of these, this thesis first analyzes Turkey's democratic breakdown between 2002-2018, after it discusses the effects of decreasing democratic indicators on FDI inflows in Turkey. As a result, there is no causal relationship between FDI inflows and democracy.