Çin Halk Cumhuriyeti'nin dış politikasında yumuşak güç uygulamaları: Afrika örneği
Soft power practices in the foreign policy of people's Republic of China: Case of Africa
- Tez No: 511129
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde Çin Halk Cumhuriyeti'nin özellikle 2000'li yıllarla birlikte ekonomik gücü doğrultusunda artan yumuşak güç uygulamalarının Afrika örneği üzerinden nitelik ve nicelik açısından değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu kapsamda Çin'in yumuşak güç uygulamaları; kültür unsurları, siyasî ve diplomatik unsurlar, ekonomik unsurlar ve iletişim unsurları şeklinde ele alınmaktadır. Çin'in Afrika'ya yönelik yumuşak güç uygulamalarında tarihsel ve kültürel vurgular ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda Çin'in Üçüncü Dünyacılık vurgusuyla dış yardımlara ve uluslararası arenada Afrika ülkeleriyle işbirliğine önem verdiği görülmektedir. Bunun yanında Konfüçyüs Enstitüleri, CCTV, Xinhua Haber Ajansı ve CRI gibi kuruluşların küresel ölçekte olduğu gibi Afrika'da da etkin olarak kullanıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the soft power implementations of PRC which have increased due to its rising economic power especially during 2000s are evaluated by focusing on Africa Case in qualitative and quantitative terms. Within this context, the soft power implementations of PRC are discussed with respect to its cultural, political, diplomatic, economic and communication elements. Regarding the soft power implementation of PRC toward Africa, historical and cultural emphasises have become prominent. In this context, it is considered that China gives importance to the cooperation with African countries through underlining the Third Worldism. Besides it is revealed that organizations such as Confucius Institutes, CCTV, Xinhua News Agency and CRI are used efficiently in Africa as well as on the global scale.