Hz. Peygamber'in cihad ve savaş anlayışı
The saint prophet's jihad and war
  1. Tez No: 511139
  2. Yazar: HİLAL AĞALDAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Peygamber Efendimiz döneminde yaşanan savaşlar, savaş ve zafer bağlamında değerlendirilerek aslında sayısal verilerin çok önemli olmadığı, iman duygusunun daha önemli bir etken olduğu vurgulanacaktır. İslam'da kullanılan savaş kavramları, cihadın önemi ve Batının İslam'a ve cihada bakışı değerlendirilecek, Medine döneminde yaşanan bazı seriyye ve gazvelerin değerlendirmesi yapılacaktır. Bu dönemde yaşanan savaşlarda imanın İmanın küfre ve şirke nasıl galebe çaldığını, sayısal verilerin zafere giden yolda ciddi bir anlam ifade etmediğini ortaya çıkarmaya çalışacağız. Ayrıca Hz. Peygamber'in askeri dehası ve uyguladığı soğuk savaş taktikleri üzerinde durulacaktır. Uygulanan askeri taktik ve stratejinin savaşı her iki taraf için de en az kayıpla bitirmeyi nasıl hedeflendiği örneklerle verilecektir.
Özet (Çeviri)
It is emphasized that the wars in the period of Prophet Muhammad are evaluated in the context of the war and victory and that the numerical data is not very important and that the feeling of faith is a more important factor to be highlighted. In the first part, the concepts related to the war, the importance of jihad and the western view of Islam and jihad will be evaluated. In the second part, some of the flotilla and gazelles living in the Medina period will be evaluated. We will try to find out how belief in belief in beliefs and beliefs in this period played out in this period whose numerical values do not make any meaningful sense on the path to victory. Furthermore, The Prophet's military genius and cold war tactics he exerted will be emphasized. The military tactics and strategy employed will be exemplified in how the battle is aimed at achieving the least loss for both sides.