İran Miras Hukukuna ilişkin kanunlar ihtilafı kuralları
Conflicts of Laws in legacy claims of Iran
  1. Tez No: 511138
  2. Yazar: RASOUL KAZEMVAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Birçok ülke vasiyetname bırakılmadığı takdirde kanunun belirlediği şekilde mirasçıların payları oranında terekeden pay almasını kabul etmektedir. Miras davasında yabancı unsur olduğu zaman, vasiyetnamesiz tereke bazı ülkelerde ölenin milli hukukuna, bazı ülkelerde ise ikametgâh veya malın bulunduğu ülkenin hukukuna tâbi kılınmıştır. Bu tez çalışması“İran Miras Hukukuna İlişkin Kanunlar İhtilafı Kuralları”adı altında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak miras kavramı, vasiyetnamenin tanımı, türleri, muris ve mirasçıların ehliyeti, vasiyetnamenin sınırı, mirasçıların zümreleri arasında ihtilaf ve çözüm yolları ve İran'da dinî azınlıklar ve kamu düzeni müdahalesi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Nihayet ikinci bölümde yabancı unsuru taşıyan miras davasında yetkili hukukun seçimi ve tespiti, yabancı ülkede yaşayan İran vatandaşları için hangi hukukun uygulanacağı, İran içinde yaşayan dinî azınlıkların hangi hukuka tâbi olacakları ve öne çıkan sorunlar anlatılmıştır. Bu çalışmada İran Medenî Kanun'u, İran Anayasa'sı, Umur-ı Hasbi ve Sabt-e Esnat kanunlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is accepted in most of the countries that in the case of absence of bequeather's testament, share of a coparcener would be determined according to law of the corresponding country. In legacy claims with external element, national law would be authorized on heritages without testament, however, in some countries the law of residence country or where the endowment exists is being authorized. In such a case, either residence law or endowment's location law would be authorized. In this study, 'Conflicts of Laws in Legacy Claims of Iran' is explored in two parts. First, general definition of legacy, definition of testament, types of testaments, testator and legatee and their competence, limits of testament, differences between coparceners classes, share of classes, religious minorities in Iran and intervention of public order is provided. Finally, in the second part, selecting the authorized law and governing law in legacy claims with external element for Iranians outside of the country is explained. Moreover, authorized law for religious minorities inside Iran and current problems have been evaluated. This research is utilizing civil law of Iran, constitutional law, non-contentious matters law and related official registration of documents regulations.