Bid'at konusu özelinde çağdaş selefîlerin hadis anlayışı
Contemporary salafis' understanding of hadith in the issue of bid'at
  1. Tez No: 909553
  2. Yazar: ABDULLAH İNANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Resûlullah'ın (s.a.v.) vefatıyla beraber İslam dünyasında fitneler ve bid'atlar çıkmaya başlamıştır. Bu bid'atlar, günümüze kadar artarak devam etmiştir. Resûlullah'ın (s.a.v.), dalalet (doğru yoldan ayrılma) olduğunu haber verdiği bid'atlar, ümmet için her dönemde imtihan vesilesi olmuştur. Bid'atlarla en güzel mücadele Hz. Peygamber'in (s.a.v.) en hayırlı nesiller, buyurduğu Selef-i Sâlihîn döneminde verilmiştir. Müslümanlar için altın çağ olarak kabul edilen bu dönem, her zaman aranan ve özlenen nesil olmuştur. Zaman ilerleyip fitneler ve bid'atlar artıkça Müslümanlar çareyi Selef-i Salihînin izinden gitmekte bulmuştur. Kimi zaman da Selef-i Sâlihîn dönemi istismar edilmış şahsi fikirler için öznel yorumlarla aslından koparılmıştır. Kendini Selefe nispet eden bazı guruplar dini bid'atlardan arındırmak, Selef-i Sâlihîn dönemine döndürmek için bid'at ehli gördükleri bazı Müslümanlarla mücadeleye girmişlerdir. Bu mücadele bazen fikrî sahada bazen de cihad adını verdiklerini savaş meydanlarında olmuştur. Müslümanların büyük bir çoğunluğunun yüzyıllardır uyguladıkları bazı davranışlar, Selefîler tarafından bid'at görülmüştür. Bu çalışmada, Selefîlerin, hadislerden birtakım deliller ileri sürerek bid'at kabul ettikleri bazı konular, sünnet ışığında değerlendirilmiştir. Böylelikle bu uygulamaları, bid'at kategorisinde değerlendirmenin, ne ölçüde sünnete uygun olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the death of the Messenger of Allah (peace be upon him), seditions and innovations started to emerge in the Islamic world. These bid 'ats have continued to increase until today. The bid 'at (innovation), which the Messenger of Allah (pbuh) announced as misguidance, has been a test for the Ummah in every period. The best struggle with bid 'ats is the most propitious generation of the Prophet (pbuh), it was given in the period of Salaf-i Salihîn, which he commanded. This period, which is considered as the golden age for Muslims, has always been the generation sought and missed. As time passed and seditions and bid 'at increased, Muslims found the solution to follow Salaf-i Salihî. Sometimes, the Salaf-i Sâlihîn period was abused and cut off from the original with subjective interpretations for personal ideas. Some groups who attribute themselves to Salafism have entered into a struggle with some Muslims who they consider as the hand of bid 'at in order to cleanse the religion from bid 'at and return it to the period of Salaf-i Salihîn. This struggle has sometimes been on the intellectual field and sometimes on the battlefields, which they call jihad. Some of the behaviors that the vast majority of Muslims have practiced for centuries have been seen as bid 'at by the Salafists. In this study, some issues that the Salafists accepted bid 'at by putting forward some evidence from the hadiths were evaluated in the light of sunnah. Thus, the extent to which the evaluation of these practices in the category of bid 'at is suitable for sunnah was examined.