Fostering preservice mathematics teachers' professional identity orientations through noticing practices in a video case-based community
Matematik öğretmen adaylarının mesleki kimliklerinin fark etme pratikleri aracılığı ile özel durum videoları temelli topluluk kapsamında geliştirilmesi
  1. Tez No: 511162
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın amacı video durum temelli bir toplulukta ortaokul matematik öğretmen adaylarının mesleki kimliklerini incelemektir. Veriler 2015-2016 eğitim öğretim yılı güz dönemi okul deneyimi dersi kapsamında 12 öğretmen adayından toplanmıştır. Çalışma için Geometri ve Ölçme öğrenme alanından seçilen altı video araştırmacının grup yöneticisi olarak bulunduğu toplulukta altı hafta süresince tartışılmıştır. Araştırmanın verileri bireysel ön ve son görüşmeler, yansıtıcı düşünce raporları, grup toplantıları, değerlendirme formu ve araştırmacının yansıtıcı notlarının oluşturduğu çoklu veri kaynaklarından toplanmıştır. Mesleki kimliğin bileşenleri olarak öğretmen rolleri ve öğrenci çıktılarına yönelik öğretmen adaylarının ne fark ettiği ve nasıl fark ettiğini incelemek için öğretmen kimliği ve fark etme teorik çerçeveleri birlikte ele alınmıştır. Elde edilen bulgular öğretmen adaylarının fark ettiği öğretmen rolleri ve öğrenci çıktılarının zamanla çeşitlendiğini, özellikle bilişsel çıktılara yapılan vurgunun arttığını, aynı zamanda yorumlama becerilerinin geliştiğini göstermektedir. Video durum temelli topluluk matematik öğretiminin kapsamı, sınıf ortamının çok boyutlu yapısını ön plana çıkararak öğretmen rolleri ve öğrenci çıktılarına yönelik bir vizyon oluşturmuş ve öğretmen adaylarının öz-farkındalıklarını arttırmıştır. Bu kazanımların birlikte ortaya çıkan etkileri sonucu öğretmen adaylarının fark etme becerileri ve mesleki kimlik yönelimleri dönüşüme uğramıştır. Bu dönüşümler yorumlanırken, öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik uzmanlığı, video durum temelli topluluğa katılım istekleri ile videonun içeriği, araştırmacının müdahaleleri gibi pek çok bireysel ve bağlamsal faktörler dikkate alınmıştır. Öğretmen eğitimcileri ve araştırmacıların öğretmen adaylarının fark etme becerilerini ve mesleki kimliklerini geliştirmek için mevcut çalışmanın bulgularını esas alabileceği düşünülmektedir. Çalışmada kullanılan birleştirilmiş çerçeve matematik öğretmen kimliklerinin incelendiği çalışmalar için farklı bir bakış açısı sunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate preservice middle school mathematics teachers' professional identities in a video case-based community. Data were collected from 12 preservice teachers (the community) during the Fall semester of 2015-2016 education year in the school experience course. Six video cases in the area of Geometry and Measurement were discussed for six weeks in the community coordinated by the researcher. Data were collected via individual pre-initial-post interviews, reflection papers, group discussions, evaluation form and researcher's reflective memos. Teacher identity and noticing frameworks were integrated to analyze what and how preservice teachers noticed of teacher roles and student outcomes as components of teacher identity. The analysis revealed that what preservice teachers noticed related with teacher roles and student outcomes became varied, emphasis to cognitive outcomes was increased and interpretation skills were developed over time. By highlighting multidimensionality of classroom and complexity of teaching mathematics, the community developed a professional vision for teacher roles and student outcomes, and increased their self-awareness. The collective influences of these experiences transformed participants' noticing practices and identity orientations. Various personal and contextual factors such as expertise in teaching mathematics, willingness to participate group discussions, content of the videos and researcher's interventions were taken into consideration while interpreting these transformations. Teacher educators and researchers in teacher education might benefit from the findings of the present study to develop preservice teachers' noticing practices and professional identities. The combined framework used in this study might provide a perspective for the mathematics teacher identity studies.