Kutuplaşma teorisi bağlamında Avrupa Birliği bütünleşmesi
European Union integration in the context of polarization theory
- Tez No: 511161
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişme düzeyi farklı olan ülkelerin aynı iktisadi bütünleşme içinde yer alması durumunda, ülkeler arasındaki gelişmişlik farkının giderek artması anlamına gelen kutuplaşma, kümülatif nedensellik ilkesine dayanmaktadır. Aynı ülkelerin farklı bölgeleri arasında yaşanabilen kutuplaşma, bütünleşmenin sağlanması ve başarısı bağlamında yakınsamaya yönlendirilmesi gereken bir sorundur. AB üyeleri arasında gözlenen gelir çeşitliliği dikkat çekmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı AB'ye taraf ülkeler arasındaki gelir farklılıklarının yönelimini tespit etmek, değerlendirmek ve politika önerilerinde bulunmaktır. Literatürde farklı biçimlerde incelenen kutuplaşmanın, özellikle iktisadi bütünleşmeler açısından nedenleri ve etkileri üzerinde durulmuştur. Üç bölümden oluşan çalışmanın Birinci Bölüm'ünde, kutuplaşma ve bütünleşme kavramları ayrı ayrı ele alınmış; Kutuplaşma Teorisi'nin teorik çerçevesi, bütünleşme kavramı, biçimleri ve etkileri açıklanmış; nihai olarak bütünleşme ve kutuplaşma arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. İkinci Bölüm'de, AB'nin tarihsel gelişim süreci özetlenmiş; AB ortak politikaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölüm'de ekonometrik analize yer verilmiştir. 25 AB üyesi ülkenin 2004-2016 dönemi verileri panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Öncelikle serilere birim kök testi uygulanarak durağanlık düzeyleri tespit edilmiş; Driscoll-Kraay en küçük kareler tahmincisi kullanılarak model tahmin edilmiş ve son olarak değişkenler arasındaki nedenselliğin tespiti amacıyla Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, üyeler arasında incelenen dönemde kutuplaşmanın olmadığı ve birliğin ortalama büyüme oranındaki artışların üye ülkelerde iktisadi büyümeye katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
If the countries with different different developments level are involved in the same economic integration, polarization, which means gradually increasing developmental distinction between the countries, is based on the principle of cumulative causality. The polarization that can be experienced between different regions of the same countries is a question that must be directed towards convergence in the context of ensuring and success of integration. The diversity of income observed among EU members is noteworthy. The main objective of this paper is to identify, assess and make policy recommendations for the income disparities between the countries of the EU. The causes and effects of polarizations, especially economic integrations, which are examined in different forms in the literature are emphasized. In the first part of the three-part work, the concepts of polarization and integration are discussed separately; The theoretical framework of the Theory of Polarization, the concept of integration, its forms and effects are explained; ultimately the relationship between integration and polarization is assessed. In the second chapter, the historical development process of the EU is summarized; EU common policies are emphasized. In the third chapter, econometric analysis is given. 25 EU member states' 2004-2016 data were analyzed by panel data analysis method. Stationarity levels were first determined by serially unit root test; The model was estimated using Driscoll-Kraay least squares estimator and finally the Granger causality test was applied to determine the causality between the variables. As a result, it is observed that there is no polarization between the members and the increase in the average growth rate of the union contributes to economic growth in the member countries.