Edouard Sablier'nin Cem Sultan Bourganeuf Mahpusu adlı yapıtında sürgün psikolojisinin boyutları
The psychology of exile's dimensions in the work of Edouard Sablier, titled Cem Bultan the prisoner of Bourganeuf
- Tez No: 511184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, 20. yüzyıl Fransız yazar ve gazeteci Edouard Sablier'nin Cem Sultan Bourganeuf Mahpusu adlı yapıtında sürgün psikolojisinin boyutlarını incelemeye çalıştık. Sablier, babasının ölümüyle kendinden önce Osmanlı İmparatorluğu'na padişah olan ağabeyi II. Bayezid'in hükümdarlığını kabul etmeyen Cem Sultan'ın başlattığı taht mücadelesinin yankılarını ele alır. Yazar, Osmanlıların iç sorunu olan Cem Sultan'ın Batı'ya sığınmasıyla uluslararası bir soruna dönüştüğünü ve o dönem Osmanlı-Avrupa ilişkilerinin şekillenmesinde aktif bir rol oynadığını vurgular. II. Bayezid'in ülkenin askeri ve idari yönetimini ele alıp daha da güçlenmesi karşısında gücü yetersiz kalan Cem Sultan'ın Rumeli'ye geçebilmek için ilk aşamada Rodos şövalyelerinden yardım istediğini ve böylece Anadolu topraklarından ayrıldığını dile getirir. Bu ayrılışın, öteden beri Türkleri Avrupa topraklarından çıkarmak isteyen Batılıların Şehzade Cem'i Osmanlılara karşı siyasi ve maddi bir koz olarak kullanmalarına fırsat verdiğini belirtir. Avrupa'nın çeşitli yerlerinde sıkı gözetim altında tutularak dolaştırılan Cem Sultan'ın sürgün ve esir bir hayata mahkûm edildiğini ifade eder. Sürekli yeri değiştirilen şehzadenin kaldığı şehirleri, kasabaları ve kaleleri betimler; insanların yaşam biçimini ve geleneklerini anlatır. Sablier, on üç yıl süren bu serüvende şehzadenin psikolojisini, yaşadığı moral bozukluğunu, mutsuzluğunu, ailesine ve vatanına olan hasretini yansıtır. Cem Sultan'ın Avrupa'ya olan sert tutumunu, bu sürgün ve tutsak yaşamdan kurtulma isteğini ve karşılaştığı ihanet duygusunu gözler önüne serer. Padişah olma konusunda umudunu kaybeden Cem Sultan'ın tek amacının Mısır'a gidip ailesine kavuşmak olduğunun altını çizer. Sablier, talihsiz Cem Sultan'ın bu son arzusunun gerçekleşemediğini, on üç yıl süren bu maceranın hazin bir sonla, şehzadenin yabancı topraklarda genç yaşta ölümüyle noktalandığını söyler; bununla birlikte, Cem Sultan efsanesinin hafızalarda kaldığını vurgular.
Özet (Çeviri)
This research focused on the psychology of exile's dimensions in the work of Edouard Sablier, titled Cem Sultan the Prisoner of Bourganeuf. He was not happy when his brother became king (Sultan) after his father's death. The study focused on Cem Sultan's struggle and not accepting his brother as king (Sultan). After he asked for help from Occident, he turned to be an international matter. Sablier emphasizes that Cem Sultan had an active role to shape relationship between Ottoman Empire and Europe. The writer expresses that II. Bayezid was stronger than his brother and he had good administrative and military skills, so, Cem Sultan demanded the aid of knights of Rhodes to go to Rumeli. The prince who abandoned the country becomes a political and financial trump for Europeans against Ottomans. Sablier says that Cem Sultan drifted in many places in Europe, was exposed to an exile and captive life. The writer describes cities, castles and the social life of humans. In this adventure, it is seen Cem Sultan's devastated psychology, his misery, and aspiration for his family and country. Sablier shows the prince's severe attitude, his desire to escape and the treason of persons who were around Cem Sultan. This research focused on the psychology of exile's dimensions in the work of Edouard Sablier, titled Cem Sultan the Prisoner of Bourganeuf. He was not happy when his brother became king (Sultan) after his father's death. The study focused on Cem Sultan's struggle and not accepting his brother as king (Sultan). After he asked for help from Occident, he turned to be an international matter. Sablier emphasizes that Cem Sultan had an active role to shape relationship between Ottoman Empire and Europe. The writer expresses that II. Bayezid was stronger than his brother and he had good administrative and military skills, so, Cem Sultan demanded the aid of knights of Rhodes to go to Rumeli. The prince who abandoned the country becomes a political and financial trump for Europeans against Ottomans. Sablier says that Cem Sultan drifted in many places in Europe, was exposed to an exile and captive life. The writer describes cities, castles and the social life of humans. In this adventure, it is seen Cem Sultan's devastated psychology, his misery, and aspiration for his family and country. Sablier shows the prince's severe attitude, his desire to escape and the treason of persons who were around Cem Sultan. The writer says that Cem Sultan lost his hope for the sovereignty. He had an aim to return to Egypt and to join to his family. The writer indicates that this pathetic story ended by Cem Sultan's death. Nevertheless, the legend of this Ottoman prince exists in memories. The writer says that Cem Sultan lost his hope for the sovereignty. He had an aim to return to Egypt and to join to his family. The writer indicates that this pathetic story ended by Cem Sultan's death. Nevertheless, the legend of this Ottoman prince exists in memories.