Edouard Nanny kontrbas etüt kitabının tekniksel analizi
Technical analysis of edouard Nanny's book on contrabass etude
- Tez No: 328863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜJDAT GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma ile Edouard NANNY kontrbas etüt kitabındaki etütlerin tekniksel analizleri yapılmış, elde edilen bulgular doğrultusunda bu etütlerde ortaya konan hedef ve davranışlara ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırmada konu ile ilgili ön çalışma yapılmış, kontrbas eğitiminde kullanılan eğitim metotları ile ilgili herhangi bir benzer çalışma veya kaynak saptanmamıştır. Kontrbas eğitim ve öğretimi ile sınırlı olan bu araştırma, kontrbas eğitimi ile ilgili yapılan çalışmalarda eğitimcilere ve öğrencilere kaynak olması, çalışmalarına ışık tutması amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırmada sonuca ulaşmak için izlenen yol betimsel olup, etütlerin tekniksel analizleri için belgesel tarama yönteme kullanılmış ve elde edilen veriler frekans yüzde bağlamında istatiksel yöntem ile elde edilmiştir.Edouard NANNY kontrbas etüt kitabının, uygulamalı eğitim metodu olması sebebi ile kontrbas eğitimi alanında uzman kişilerin görüşlerinin alınması amacıyla açık uçlu görüşme tekniği uygulanmıştır.Elde edilen bulgular doğrultusunda Edouard NANNY kontrbas etüt kitabının kontrbas öğretimindeki kullanılabilirliği saptanmış ve kitabın içerisinde yer olan etütlerin tekniksel analizlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, technical analyses of the etudes in Edouard NANNY?s book on contrabass etude were made and the targets and behaviours set forth in these etudes were tried to be attained in line with the findings obtained.The research involved a pre-study about the subject and no similar studies or sources were determined about the methods of education used in contrabass education. This research, which is limited to contrabass education and instruction, is a depictive study done for the purpose of shedding light on the studies done about contrabass education for the instructors and students.The way that is followed so as to reach a conclusion in the research is a depictive one and regional scanning method was used for the technical analyses of the etudes and the data were obtained through statistical method as part of frequency percentage.Since Edouard NANNY?s book on contrabass etude had the practical education method, an open-ended interview technique was used so as to take the opinions of specialists on the field of contrabass education.The usability of Edouard NANNY?s book on contrabass etude in contrabass instruction was determined in line with the findings obtained and the technical analyses of the etudes within the book were attained.