222/2 Numaralı Urfa Şerʽiyye Sicili'nin (H. 1309/M. 1891-1892) transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Urfa shar'iya register (Ah. 1309 / Ad. 1891-1892) Numbered 222/2
  1. Tez No: 511198
  2. Yazar: YUSUF KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışma ile 222/2 Numaralı Urfa Şer'iyyeSicili'nin 184-366 sayfalar arası (H. 1309 /M. 1891-1892) transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıştır. Sicil'in analizi ile Urfa şehrinin idari, sosyal ve iktisadi tarihine ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonunda, Urfa şehrinin demografik yapısı, hukukun işleyişi ve dini/etnik unsurlar hakkında bilgiler elde edilmiş ve farklı dinlere mensup kişilerin barış ve güven içerisinde yaşadıkları tespit edilmiştir. Müslümanlar ve gayr-i Müslimlerin hukuksal güvencelerden eşit ölçüde yararlandıkları ve farklı dinlere mensup kişilerin birbirlerine kefil ve vekil oldukları, borç ilişkilerine girdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Through this study, the transcription and evaluation of the pages between 184-366 ofUrfaShar'iya Register (AH.1308-1309 /AD 1890-1891) numbered 222/2 were made. It is aimed to illuminate the administrative, socialand economic history of Urfa city by the analysis of thisregister. The study has revealed some information about the demographic structure of Urfa in the period under study, the functioning of law, and religious/ethnic elements. It has further indicated that people from different background of religions lived in peace and security. It has underlined that Muslims and non-Muslims had equal protection of law and that people from different religions engaged in agent and surety relationship, and extended credit to each other.