Effect of social media information on recruiters' hiring decision making processes: A policy capturing approach
Sosyal medya bilgilerinin işe alım yetkililerinin karar verme süreçlerine etkisi: Bir ilke yakalama yaklaşımı
  1. Tez No: 511224
  2. Yazar: SEREN BURAK ÖZKUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal medyanın giderek artan kullanımı ile birlikte endüstri de bu gelişmeye kayıtsız kalmadı ve örgütler sosyal medyayı pazarlama, satış, seçme ve yerleştirme gibi fonksiyonlarda kullanmaya başladılar. Bu çalışmanın amacı adayların sosyal medya profillerindeki bilgilerin işe alım yetkililerinin işe alım kararlarını nasıl etkilediğini ve olumlu ya da olumsuz bilgilerden hangilerinin bu kararların çıktılarında daha etkili olduğunu ilke yakalama yaklaşımı tekniğini kullanarak anlamaktır. İlke yakalama karar vericilerin mevcut bilgileri kullanarak nasıl değerlendirici muhakemeler yaptığını ölçümleyen regresyon temelli bir tekniktir (Zedeck, 1977). Bu çalışmada öncelikle konu uzmanları ile yapılan odak grup çalışmaları ile sosyal medyadaki hangi bilgilerin işe alımcılar tarafından daha önemli olduğu belirlenmiş olup daha sonrasında işe alma ve yerleştirme süreçlerinde aktif olarak rol almakta bulunan 82 katılımcıya hipotetik olarak oluşturulmuş adaylara ait sosyal medya özet raporları gösterilmiş ve katılımcılardan her bir adayı mülakata davet etme olasılıklarını derecelendirmeleri istenmiştir. Her bir raporda, üç negatif ve üç pozitif bilgi bu bilginin adayın sosyal medya profilinden çıkartılması mümkündür ya da aday profilinde böyle bir çıkarım yapılamaz şeklinde manipüle edilmiştir. Sonuçlar hem pozitif hem negatif bilgilerin işe alımdan sorumlu uzmanların kararlarını anlamlı bir şekilde etkilediğini gösterirken, olumsuz bilgilerin bu kararlarda daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of social media in people's lives, the industry did not remain unresponsive and organizations started to use social media in a variety of different ways including for marketing, sales, recruitment, and selection purposes. This study aimed to investigate how social media information contained in candidate's profiles affect recruiter's hiring decisions and whether negative or positive information is more influential in this process of decision making by using policy capturing approach. Policy capturing is a regression-based technique which is used to assess how decision makers make evaluative judgements by using available information (Zedeck, 1977). In other words, it aims to identify the relative weight of factors contributing to decision outcomes. In the present study, initially, focus group were conducted with subject matter experts to determine what kinds information on candidate's social media profiles were important for recruiters, and then 82 participants who were actively engaged in recruitment and selection processes were shown summary social media reports of hypothetical candidates and asked to rate their likelihood of inviting each candidate for an interview. In each report, three negative and three positive information were manipulated by either stating that, that information can be inferred from candidate's social media profile or that information cannot be inferred from there. Results showed that both positive and negative information shared by candidates in social media affected recruiters' hiring decisions significantly while the effect of negative information was more influential.