Az gelişmiş ülkeler ve Türkiye yönünden dış boçların değerlendirilmesi
Foreign debt evaluation in developing countries and Turkey
- Tez No: 51124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Az gelişmiş ülkelerin başlıca amacı, hedefledikleri kalkınma düzeyini gerçekleşmektir. Ancak bu ülkelerin yurt içi kaynakları yetersiz kalmaktadır. Bu ülkeler bu yüzden, dışarıdan kaynak sağlamakta ve bu sağlanan kaynaklarda, ülkelerin döviz ve tasarruf açığını kapatmada yardımcı olur. Ancak elde edilen dış kaynaklar, iyi kullanılmadığı takdirde bu ülkeler, borç yükü ve geri ödeme sorunuyla karşılaşabilirler. Nitekim, 1982 yılından sonra, başta Latin Amerika Ülkeleri olmak üzere, bazı ülkeler, borçlarını ödeyemez duruma düşmüşler ve dünya, büyük bir borç krizine girmiştir. Krizin çözümüne yönelik olarak çeşitli planlar ortaya atılmış ve bu arada borç azaltmaya yönelik teknikler geliştirilmiştir. Öte yandan, Türkiye'de de dış borçlanmaya planlı dönemden itibaren sık sık başvurulmuş ve bu durum süreklilik arzetmiştir. Türkiye, belli dönemlerde borç erteleme ve ödeyememe gibi sorunlar da yaşamıştır. 1980'den günümüze kadar dış borçlar, yaklaşık olarak 5 kat artmış ve dış borç yükü önemli boyutlarda artmıştır. Gerek Türkiye'nin gerekse gelişmekte olan ülkelerin dış borç artış hızını yavaşlatmaları için yurt içi tasarrufların ve üretken yatırımların ve ihracat gelirlerini arttırmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main goal of the underdeveloped countries is to reach the level of development they targeted. However the domestic sources of those countries are insufficent. They supply the sources from other countries and these sources help the countries to close their foreign exchange and saving deficits. However, when these sources which are supplied from the other countries are not used properly, these countries may encounter problems of debt and paying back. As a matter of fact, the year 1982, many countries, Latin American Countrie being in the first place, were not able to pay their debts back and the World was faced with a great debt crisis. Several plans were introduced for the solution of the crisis and new techniques for decreasing the debts were developed at the same time. On the other hand, begining with the planned period Turkey has applied for foreign credit quite often and this condition has presented continuity. During certain periods Turkey had problems like having to postpone or not being able to pay debts. Since 1980 foreign debts of Turkey have become 5 times bigger and the foreign debt charges had a considerable increase. Both Turkey and other developing countries should increase their national savings, productive investments and export incomes to slow down the increase of the foreign debts. II