İş kazaları, iş güvenliği ve telafi edici ücret farklılıkları: Türkiye uygulaması
Work accidents, work safety and compensating wage differantials: Evidence from turkey
- Tez No: 511239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Telafi edici ücret farklılıkları, belirli bir işte ücret ile işin riskleri, istenmeyen özellikleri ve hoşnutsuzlukları arasındaki ilişkiyi analiz eder. Bu çalışmanın ana amacı telafi edici ücret teorisinin Türkiye'deki uygulamasını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak iş kazaları ve iş güvenliği tarihsel, hukuki ve istatistiksel olarak ele alınacaktır. İş kazası oranları son 40 yılda düşmesine rağmen bu oran Türkiye'de hala ciddi derecede yüksektir. Türkiye'de yüksek işsizlik oranı nedeniyle yaralanma riski için ilave ücret bulunmamaktadır. İş kazaları incelendikten sonra 2009-2015 dönemi için NACE Rev 2, 76 iki haneli endüstri verisi kullanılarak bir ücret denklemi tahmin edilecektir. Tahmin sonuçlarına göre, Türkiye'de iş kazalarının reel ücretler üzerinde pozitif ancak küçük bir etkisi olduğu görülmektedir. Reel ücretler üzerinde en önemli etkiye sahip olan değişken ise beklendiği gibi işgücü verimliliğidir. Firma büyüklüğünün ve kadın istihdam oranının reel ücretler üzerindeki etkisinin pozitif, ekonomik krizin ise negatif etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compensating wage differential analyzes the relationship between the wage and the unpleasantness, risk, or other undesirable attributes of a particular job. The broad purpose of this study is to examine compensating wage theory for Turkey case. With that aim in mind, we first discuss work accidents and work safety taking into account their historical, legal and statistical bacground. Although work accidents rates have declined during te last 40 years, Turkey still has substaintial rate of work accidents. There is no additional amount of wage for the risk of injury because of high unemployment rate in Turkey. After we discuss work accidents, we estimate an industrial wage equation using NACE Rev 2, 76 two-digit industry for the period 2009-2015. The results from the estimation suggest that there is a small positive effect of work accidents on the reaal wage in Turkey. The most important variable on the real wages is labor productivity, as expected. While firm size and female ratio on the industry have positive effect on the real wages, economic crisis have a negative effect.