Yeltsin sonrası dönem Putin'in siyasal pazarlama çalışmaları (2000-2008 dönemi)
Post-Yeltsin Period Putin's political marketing studies (2000-2008 period)
- Tez No: 511269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUMRU KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması uluslararası boyutta temel dengeleri değiştiren dönüm noktalarındandır. Bu olay sonrasında iki kutuplu dünya düzeninin sona ermesi ile yeni bir dünya düzeni oluşmuştur. Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında kurulan Rusya Federasyonu da bu yenidünya düzeninde temel dengeleri belirlemedeki rolünü korumayı bilmiştir. Uluslararası arenada hatrı sayılır bir aktör olan bu ülkenin siyasi lideri olmak da bir o kadar önem arz etmektedir. Bu kapsamda öne çıkan aktörlerden biri de Vladimir Putin'dir. Bu bağlamda Vladimir Putin Rusya Federasyonu siyasetinde hızla yükselen bir ivmeyle yer almıştır.“Yeltsin Sonrası Dönem Putin'in Siyasal Pazarlama Çalışmaları (2000-2008 Dönemi)”adlı bu çalışmada Putin'in bu hızlı yükselişinde kullandığı siyasal pazarlama uygulamaları incelenmiştir. Sovyetler Birliğinin dağılması sonrası uluslararası alanda temel dengeler değişmiştir. Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında kurulan Rusya Federasyonu siyasetinde rol alan liderler görev başına gelmeden önce seçmenlerini etkilemek için bir takım uygulamalara başvurmaktadırlar. Çalışmada Rusya Federasyonu ilk lideri Boris Yeltsin ve ardından yönetimi ele alan ve Rusya'da merkezi yönetimi sağlamlaştıran Vladimir Putin'in seçmenleri nasıl, ne derece ve hangi yöntemleri kullanarak etkilediği izlenmiştir. Bu çalışma Rusya Federasyonunun Putin Dönemi siyasal pazarlama uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada ayrıca tarihsel gerçeklikler sunularak Rusya Federasyonu siyaseti de değerlendirilmeye çalışılmıştır. Putin'in yeni kurulan devlet düzeni içinde yükselişinin değerlendirilmesi açısından“Yeltsin Sonrası Dönem Putin'in Siyasal Pazarlama Çalışmaları (2000-2008 Dönemi)”adlı çalışma bir sonraki çalışmalar için yol gösterici olma özelliği taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The disintegration of the Soviet Union played an important role in determining basic balances as a transnational turning point. After this event a new world order has been formed with the end of the bipolar world order. The Russian Federation, which was established after the dissolution of the Soviet Union, was able to maintain its role in determining the fundamental balances in this new world order. In this context, the share of political actors in determining the steps in the politics of the Russian Federation has been great. One of the prominent actors in this context is Vladimir Putin. Putin took part in a rapidly rising momentum in Russian Federation politics. This study,“Post-Yeltsin Period Putin's Political Marketing Studies (2000-2008 Period)”examines the political marketing practices that Putin used during his rapid rise. After the disintegration of the Soviet Union, the main international balances have changed. The monitoring of the political actors in the Russian Federation, which was established after the dissolution of the Soviet Union, is very important in terms of understanding the Russian Federation politics. This study aimed to reveal the political marketing practices of the Russian Federation Yeltsin and especially the Putin Period in order to understand the politics of the Russian Federation. Historical realities have been presented in the study to try to evaluate the Russian Federation politics. In the context of evaluating Putin's rise in the new Russian Federation,“Post-Yeltsin Period Putin's Political Marketing Studies (2000-2008 period)”, is a guiding feature for further work.