Turizm ve bölgesel kalkınma: Bir panel veri analizi (2004-2014)
Tourism and regional development : A panel data analysis (2004-2014)
- Tez No: 511291
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkede bölgelerin nasıl büyüdüğü, neden bazı bölgelerin diğer bölgelere göre hızlı büyüdüğü merak konusudur. Bölgelerdeki sosyal refah seviyelerinde kalıcılığın sağlanması için bölgesel kalkınma ile turizm arasındaki ilişkiyle ilgili çalışmalar ön planda tutulmaktadır. Turizm, bir ülkeye geçici olarak ticari amaç dışında yolculuktur. Bölgesel ekonomik büyümeye turizm sektörünün hızlı etkisi yadsınamazdır. Bölgesel ekonomik kalkınma politikası için turizm en hızlı çözüm yoludur. Bu nedenle kalkınmayı sağlayabilmek, ülkelerin arasındaki dengesizlikleri ortadan kaldırabilmek için ülkeler, bölgelerine önem vermelidir. Bu çalışmada 2004 yılı ile 2014 yılları arasında turizm gelirleri, turist sayıları bölgesel kalkınmayla ilgili çalışmalar incelenmiştir. 2004 ile 2014 yılları arasındaki tezler, makaleler dikkate alınarak panel veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
How the regions grow in the country is the fastest places in places that offer other things. Measures for survival of prosperity levels. Tourism is for a temporary commercial purpose in a country. The rapid impact of the tourism sector on regional economic growth is undeniable. Tourism is the fastest solution for the regional economic development point. I guarantee that these things will develop, and countries, regions must be given in order to be able to stay in line for the imbalances of our countries In this study, between 2004 and 2014, tourism revenues, tourist numbers and studies related to regional development have been examined. Panel data analysis was carried out between 2004 and 2014, taking into consideration theses and articles.