Termal turizmi müşteri profilini belirleme aracı olarak tüketici araştırmaları: İç turizme yönelik bir uygulama
The Consumer research studies as a tool for defening thermal tourism consumer profile: A study for domastic tourism
  1. Tez No: 51130
  2. Yazar: NAZMİ KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET TERMAL TURİZMİ MÜŞTERİ PROFİLİNİ BELİRLEME ARACI OLARAK TÜKETİCİ ARAŞTIRMALARI: İÇ TURİZME YÖNELİK BİR UYGULAMA Termal turizmi, yeraltından çıkan ve insan sağlığına olumlu etkide bulunan çeşitli erimiş madenleri içeren Jeotermal suların ve gazların sağlık ve dinlendirici amaçlara dönük olarak kullanılması faaliyetlerinin bütününü kapsayan bir turizm türüdür. Diğer turizm türlerine oranla termal turizmi birtakım farklı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden en önemlisi, bireylerin dinlenme-zindeleşme amacından daha ziyade sağlıklarına kovuşmak ve sağlıklı kalmak amacına dönük olarak termal turizmi tesislerinin hizmetlerinden yararlanmalarıdır. Türkiye, sahip olduğu jeotermal kaynakların zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. MTA'nın son verilerine göre Türkiye'de 700 dolayında kaynak grubu İle 1500'e yakın kaynak bulunmaktadır. Öte yandan Türkiye'de kaplıca olarak kullanılmakta olan tesislerin sayısı tam olarak saptanamamış olsa da, 150 dolayında kaplıcanın olduğu ileri sürülmektedir. Bundan dolayı turizmini çeşitlendirmek isteyen Türkiye'nin elindeki en önemli değerlerden bir tanesi termal kaynaklardır. Termal turizminin geliştirilmesi ile; hem genellikle insan sağlığına aykırı bir şekilde yapılanan kaplıcaların daha çağdaş hale getirilmesi sağlanacak ve hem de özellikle Kuzey Avrupa'dan önemli oranda turist çekilebilecektir. Bu çalışmada, Türkiye'de termal turizmi işletmelerinden yararlanan Türk vatandaşlarının profilini ve beklentilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Çalışma bu amacına dönük olarak, 1 1 tanesi Turizm Bakanlığı'ndan turizm işletmesi belgesi olmış konaklama tesisi, 2 tanesi yine Turizm Bakanlığı'ndan özel belgeli ve bir tanesi de belediye belgeli olmak üzere toplam 14 tesiste önceden hazırlanmışanket soru kağıdının görüşme tekniği ile doldurulması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tesis seçiminde basit tesadüfü örnekleme tekniği kullanılmıştır. Tesislerin seçimi zaman ve araştırma için ayrılan bütçe dikkate alınarak belirlenmiştir. Ayrıca, her tesis bazında kota örneklemesine gidilmiş, ancak birtakım nedenlerden dolayı her tesis için ayrılan kotalar her tesiste doldurulamamıştır. Yapılan analizler sonucunda termal turizmi işletmelerinin üretmiş olduğu ürünlerden yararlanan Türk vatandaşlarının genellikle orta yaş gruplarında ve serbest meslek, memur ev hanımlarında yoğunlaştığı, gelir bakımından orta gelir grubunun önde geldiği ve en fazla II merkezlerinden gelenlerin termal turizmi işletmelerinden yararlandığı ortaya çıkarılmıştır. Öte yandan deneklerin ço ğunluğunun kür amacına dönük olarak tesislere geldiği belirlenmiştir. Deneklerin kaplıcalara geliş dönemi olarak yaz aylarında yoğunlaşmanın yaşandığı, kür amacıyla gelenler arasında ise genellikle romatizmal rahatsızlıklara çare aramak amacıyla gelindiği ortaya çıkmıştır. Görülen tedaviler içerisinde ise en fazla banyo tedavisinin önde geldiği, günlük harcamaların ise 500 bin -2 milyon arasında yoğunlaştığı gözlenmiştir. Deneklerin termal turizmi işletmelerindeki boş zamanlarını çoğunlukla yürüyüş yaparak geçirdikleri ortaya çıkmıştır. Deneklerin termal turizmi işletmelerinden beklentilerinin incelenmesi ile de, genellikle verilen hizmetlerin yeterli olmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE CONSUMER RESEARCH STUDIES AS A TOOL FOR DEFINING THERMAL TOURISM CONSUMER PROFILE: A STUDY FOR DOMESTIC TOURISM Thermal tourism, one of the tourism supplies in Turkey, not only offers supply sources for tourism industy and has the most important tourism supply of Turkey who wants to diversity its tourism facilities, but also affects peoples's psychic and physical health positively. The purpose of this study is to find out the profile and expectations of tourism demand who utllies from thermal tourism facilities in Turkey. This stduy, following the goal mentioned above, has been accomplished by distributing the questionnaire forms which were appropriate for quota sampling and prepared for people who prefer arriving at the most well-known thermal tourism facilities In Turkey, in advance. As a result of observations, it has been indicated that Turkish people who prefer these facilities generally concentrate respectively on the middle - aged group, the tradesman, the goverment ofiicers and the housewifes. In terms of their income levels, the average - income group have been at the highest percentage as well as mostly being from city centers. On the other hand, the occomadation activities at the thermal tourism facilities have an inadvisable distribution in terms of medical needs. It also been observed that the main purpose of most people arriving at the thermal facilities to get cure therapy, and that the arrival period be generally summer season. Besides these, the following facts are based on the observations carried on so as to show the people's characteristics and the reason for their interest on the thermal tourism activities: Firstly, the main purpose of the tested people with the intention of getting cure therapy has been to solve their rheumatic disease problems. Secondly, the purpose of getting bath treatment has accoupied the first place in the observations. Thirdly, the people's daily expenditures have varied between TL 500.000. and 2.000.000. Fourthly, they prefer walking around the thermal tourism facilities in their spare time. Finally, they have declared that the facilityservices not be sufficient to meet their expectations from these facilities.