İş mücadelesi özgürlüğünün sınırlanması
The Restriction of the freedom of ındustrial action
  1. Tez No: 51131
  2. Yazar: MURTEZA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET İş mücadelesi özgürlüğü; çalışma yaşamının işçi veya işveren taraflarının, belirli bir amaca ulaşabilmek için kollektif önlemler uygulayarak, çalışma barışım bozma serbestisi ve yetkisine sahip olmalarıdır. Bu anlamda iş mücadelesi özgürlüğü bir çok haklardan oluşur, öncelikle bu özgürlüğün gerçek sahibi olan işçilere; iş mücadelesi araçlarına başvurabilme, iş mücadelesi süresince çalışmadan kaçınabilme ve iş mücadelesinin bitiminde işlerine tekrar dönebilme hak ve yetkilerini sağlar. İşçiler, bütün bunlara işveren, devlet ya da üçüncü kişilerin baskısından uzak olarak başvurabilirler. İş mücadelesi özgürlüğü aynı zamanda işverenlerin de iş uyuşmazlıklarının çözümünde mücadeleci yollara başvurabilme haklarım ifade eder. İşverenlerin bu haklarını kullanmaları ise çoğu zaman işçilere göre daha ağır koşullara bağlanmıştır. Bu durum, işverenler açısından iş mücadelesini bir özgürlük ve bir temel hak olmaktan çıkarmakla birlikte, yine de bir hak olarak nitelenmesini gerekli kılmaktadır. Türk Hukukunda iş mücadelesi özgürlüğü; 1982 Anayasasının 54. maddesiyle güvence altına alınmış; ancak bu güvence işçiler yönünden oldukça dar çerçeve ve anlamda ortaya çıkmıştır. 2822 saydı Yasa ve diğer mevzuat hükümleriyle de bu özgürlük amaç ve araç bakımından oldukça daraltılmış, yasak kapsamları çok geniş tutulmuş ve kamu otoritelerine de çok sayıda müdahale imkanı tanınmıştır. İş mücadelesi özgürlüğü ile ilgili bu kısıtlayıcı hükümler, bir çok kesim tarafından haklı olarak eleştirilmiştir. Bu nedenle, başta Anayasa olmak üzere, yasal çerçevenin yeniden gözden geçirilmesinde yarar vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The freedom of industrial action is a right for both employers and employees to reach particular objectives by using collective means. In mis context, the freedom of industrial action consists of a series of rights. First of all, workers as real beneficiaries of mis freedom can avoid working during an industrial action and can get back their jobs after the action is completed. This freedom can be used without any pressure from employers, government or third parties. Industrial action, can also be used by employers to solve labour disputes. To resort to an industrial action is more restrictive for employers rather than employees. In mis sense, industrial action is not freedom or a basic right However, it can still be seen as a kind of right In the Turkish Labour Law, the freedom of industrial action is safeguarded by the article 54 of the 1982 Constitution. However, mis is a quite limited freedom for employees. Means and objectives of industrial actions are restricted by the Law No. 2822 and other legislations. Under this legislation, a wide range of area of action is subject to many restrictions and public autorities have been given the right to intervene to the process. The restrictive character of the Turkish Labour Law has been rigtfully critisized by too many circles. Therefore, it is deemed as necessary to revise the constitution and other related legislations. n