1950-1960 dönemi iktisat politikalarının toplumsal hayata etkileri
The effects of economic poliiticies (1950-1960) on social life
  1. Tez No: 511303
  2. Yazar: SİBEL KÜÇÜKKÜLAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN COŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türkiye 1945 yılından itibaren önemli bir dönüşüm içerisine girer. Çok partili hayata geçilir, Amerika ile yakınlaşılır ve dış yardımlar alınarak daha liberal ekonomi politikaları takip edilmeye başlanır. 1950 yılında yapılan genel seçimlerle iktidara gelen Demokrat Parti (DP) döneminde bu liberalleşme eğilimleri artarak devam eder. Modernleşmenin temel dayanakları olan ekonomik ve siyasi liberalleşme ile birlikte toplumsal alanda da önemli dönüşümler yaşanır. İthalatın serbestleşmesiyle birlikte Batı'dan gelen yeni ürünler piyasaları doldururken, kanaatkâr ve tasarrufçu tüketim anlayışı yerini gösterişçi ve lüks tüketime bırakmaya başlar. Tezin temel sorunsalı, DP döneminde yaşanan bu ekonomik dönüşümü, kurumlarda ve devlet istatistiklerinde yaptığı rakamsal ve bürokratik değişimler açısından değil, sıradan insanların gündelik yaşamlarında yarattığı etkileri açısından ortaya koymaktır. Toplumsal dönüşümü anlamlandırmada onların neler tükettikleri, tüketim nesnelerine ulaşma koşulları ve alım güçleri önemli bilgiler sunar. Bu bağlamda tezin odaklandığı noktalardan biri üretim ve üretim ilişkilerinden ziyade tüketim ve tüketim kültürüdür. Konu, Adnan Menderes'in değişimine bizzat elleriyle katkıda bulunduğu, yaşanan değişimden en çok etkilenen kentlerden olduğu için İstanbul özelinde çalışılmıştır. Tez, İstanbul'da ekonomik ve siyasi liberalleşme ile birlikte kent ve kır yapısının, nüfus hareketlerinin, konut, ulaşım, eğlence ve yeme kültürünün, boş zaman etkinliklerinin değişimini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey enters into a significant transformation since 1945. Multiparty life is passed, it is got closer to America, and bu signification foreign aid, more liberal economic policies are started. During the Democratic Party, which took power in the general elections held in 1950, these liberalization tendencies continued increasingly. Along with economic and political liberalization, which are the fundamental pivots of modernization, important transformations also take place in the social area. With the liberalization of imports, new products coming from the West fill the markets, abstinent and saver conception of consumption is beginning to give way to the spectacular and luxurious consumption. The basic problematic of the thesis is; to present the economic transformation which occurred in Democratic Party's term; and its the effects upon ordinary people have in their everyday lives, not in terms of numerical and bureaucratic changes in institutions and state statistics. The signification of social transformation presents an important information about the conditions and the purchasing power of the society to reach the consumption objects they consume. In this context, one of the points that the thesis focuses on is consumption and consumption culture rather than production and production relations. The issue has been worked in Istanbul especially, because it is one of the cities most affected by the changes by Menderes himself. The thesis presents the changes of urban and rural structure, population movements, housing, transportation, entertainment and eating culture, leisure activities with economic and political liberalization in Istanbul.