Farabi ve İbn Sina'da aksiyon teorisi
The Theory of action in Al-Farabi and Ibn Sina
- Tez No: 51132
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Farabi ve İbn Sina felsefesinde aksiyon teorisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikle aksiyon teorisinden ne anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur. İlk bölümde; fiilin aktüelleşmesinden önceki süreçler olan algı, duygulanım, istek, irade, alışkanlık, v.b. yer almıştır. İkinci bölümde; fiillerin tercih edilmesi, ya da icra edilmesinde rol oynayan bilginin niteliği ve buna göre fiillerin ahlaki kıymeti tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bilgi-özgürlük ilişkisinin temelde tercih- özgürlük ilişkisi için önemli olduğu gösterilmek istenmiştir. Üçüncü bölümde; düşünce-eylem ile ideal-reel ilişkisine yer verilmiştir. Sonuçta çalışmamızın genel bir değerlendirilmesi verilmiş, Farabi ve İbn Sina'nın nefs ve ahlak anlayışı doğrultusunda fiilin, irade, akıl ve ahlakla ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis investigation the theory of action in AI-Farabi and Ibn Sina. Philosophical theories of Al-Farabi and Ibn Sina are seldom treated in terms of action theory. By defining the general characteristics of modern theories of action we introduce Al-Farabi's and Ibn Sina's concepts of knowledge, action, ethical worth of action etc. Thus, in the first chapter Al-Farabi and Ibn Sina's views on the cognitive and emotional processes preceeding the action, such as sensation, feelings, desire, willing, habit acts are treated. In the second chapter, delibration, choosing and role of cognition in the determination and specification of actions are discussed. In addition, the questions concerning the relation between knowledge and freedom, between knowledge and moral worth of actions are analyzed. Third chapter deals with the relation between thinking and acting, real and ideal. In conclusion, a general evaluation of subject is made. It is shown that Al-Farabi and Ibn Sina held a certain psychological and ethical theory according to which actions are not only to be determined in their relation to will, intellect but also to morality as well.