Yeni kamu yönetimi yaklaşımı ve Türkiye'de spor güvenliği yönetişimi
New public management approach and sport safety governance in Turkey
- Tez No: 511360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, hak ve özgürlük taleplerinde yaşanan artışlar ulus devletleri yapısal olarak değişime mecbur tutmuştur. Özellikle 1970'li yıllarda yaşanan ekonomik krizin dünya üzerinde, başta gelişmiş ülkelerde, yarattığı etki kamu yönetiminde ciddi yapısal ve işlevsel dönüşümlere neden olmuştur. Geleneksel kamu yönetimi yaklaşımına yapılan eleştiriler üzerine inşa edilen bu yeni yaklaşım piyasa yöntemlerinin kamuya aktarılarak kamu işletmeciliği oluşturulmasını ve devletin küçülmesi gerektiğini savunmaktaydı. 1990'lı yıllarda Hood tarafından yeni kamu yönetimi (YKY) olarak adlandırılan bu yaklaşım, küçülen devlet ve liberal ekonomik yaklaşımlar tezi ile toplumsal sorunları çözemediği aksine sosyal adaletsizliğe sebep olduğu gerekçesiyle eleştirilmiştir. YKY anlayışının genişleyerek yönetişime doğru şekillenmesinde ilk işaret dünya bankası tarafından 1989 yılında yayınladığı raporda görülmüştür. Yönetimin daha iyi yönetişim ile şekillendirilmesi gerektiğine vurgu yapan dünya bankası toplumsal kalkınmanın ve refah seviyesinin arttırılması için katılımcı, demokratik, hukukun üstünlüğüne bağlı, şeffaf, adil, eşitlikçi bir yönetimin şart olduğunu belirtmiştir. Toplumsal sorumluluğu ön plana çıkararak ekonomik kalkınma ile birlikte sosyal sorunlara çözüm üreten yönetişim, kamu politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında kamu, özel sektör ve kâr amacı gütmeyen yapıların eşit aktörler olarak görev almalarını sağlayacak yapısal dönüşümleri içermektedir. Yönetişim anlayışının, devletin sunduğu kamu güvenliğinin bir dalı olan spor güvenliğinde yerleşmesi günümüz standartları açısından bir gerekliliktir. Sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkan spor müsabakalarında düzen ve güvenin tesisi, demokrasi ve hak-özgürlükler çizgisinde sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, spor güvenliğinde tüm aktörlerin özellikle taraftar kitlelerinin de sürece dahil edilerek iyi yönetişim ilkelerinin temellendirdiği süreçsel bir yapı ile bu sorun daha başarılı çözüme kavuşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The progress in information-communication technologies and the rise of rights and freedoms have forced national states to under go stuctural cahenges. Espacially in 1970's economic crisis affected states worldwide, foremost developped countries that important structural and fonctional reforms begun in public administration. The new aproach, built on critism towards traditional public managment, suggested that market methods should be used in public and the state has to minimise its function. In 90's, this aproach which was called as the“new public managment (NPM)”by Hood was critised because, minimising the state and liberal economic political managment did not solve the community problems, contrarily was the main reason of unfairness in society. The first sign of the NPM aproach expanding to the right of governance was the rapport published by the World Bank in 1989. Emphasizing that administration should be reformed by better governance, the World Bank has stated that a participatory, democratic, law-abiding, transparent, fair, egalitarian management is essential for the promotion of social development and welfare. Governance by prioritizing of social responsibility, that produces economic development and solutions to social problems, constitutes a participatory management approach structural transformations that enable public, private sector and non-profit structures to act as equal actors in the identification and implementation of public policies. It is a necessity in terms of today's standards that the governance is established in sport security, which is a branch of public security offered by the state. Ensuring order and confidence in sport events that we face up as a social problem,should be produced in the democracy and rights-liberties line. Thus, this problem will be successfully solved by the process structure which established by good govarnance principles that all the stakeholders in sport safety process especially the fan grups be inclueded.