Vergi yargısında yargı kararlarının uygulanması -yerine getirilmesi ve getirilmemesi üzerine bir inceleme-
The execution of tax court decisions -an analysis in the execution and the nonexecution-
  1. Tez No: 511372
  2. Yazar: YUDUM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez çalışması, yargı kararlarının yerine getirilmesi ve getirilmemesi hususunu vergi hukuku özelinde irdelemek amacına yöneliktir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüme idari yargı kararlarının yerine getirilmesine ilişkin genel kuralların belirlenmesi ile başlanılmıştır. Bunun ardından, vergi yargısına özgü düzenlemeler çerçevesinde vergi yargısı kararlarının yerine getirilmesi konusu incelenmiştir. Çalışmanın vergi yargısı kararlarının yerine getirilmemesi başlığını taşıyan ikinci bölümündeyse, yargı kararlarının yerine getirilmemesinin görünüm biçimleri ele alınmıştır. Hiç yerine getirmeme ve gereği gibi yerine getirmeme biçimlerinde ortaya çıkan idari yargı kararlarının yerine getirilmemesi sorunu, vergi hukuku örnekleri üzerinden irdelenmiştir. Bunun ardından, vergi yargısı kararlarının yerine getirilememesi hallerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise vergi yargısı kararlarının yerine getirilmemesi halinde ortaya çıkan zararların tazmin edilmesi değerlendirme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle yargı kararlarını yerine getirmeyen veya getiremeyen idarenin mali sorumluluğu saptanmış; ardından yargı kararlarını yerine getirmeyen veya getiremeyen idarenin mali sorumluluğundan kaynaklanan davalar usul hukuku boyutu ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the execution and the nonexecution of tax court decisions. This study consist of three parts. The first division began with the determination of general principles concerning the execution of administative court decisions. Subsequently, within the context of tax norms, the execution of tax court decisions is examined. In the second part named as the nonexecution of tax court decisions, the types of the nonexecution of court decisions is studied in depth. The problem concerning the execution of administative court decisions, which appears as to not being get into the act by administrative authority after court decision or administrative authority's acts and actions which are not in accordance with court decision, is analysed through examples of tax law. Thus, the scope of the inapplicability of tax court decisions is determined. In third part, it has mainly been aimed to ascertain financial liability arising from the nonexecution of tax court decisions and the inapplicability of tax court decisions. In this regard, firstly, financial liability of administrative authority is detected; then, within context of procedural law, the cases arising from financial liability of administrative authority who is not execute tax court decision are analysed.