Gelir Vergisi Kanunu açısından vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki yorum farklılıkları ve vergi yargısı kararlarının vergi idaresi üzerindeki etkileri
Differences between tax administration's and tax court's interpretation in income tax law and effects of tax court's decisions on tax administration
  1. Tez No: 92138
  2. Yazar: AHMET AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GELİR VERGİSİ KANUNU AÇISINDAN VERGİ İDARESİ İLE VERGİ YARGISI ARASINDAKİ YORUIUI FARKLILIKLARI VE VERGİ YARGISI KARARLARININ VERGİ İDARESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Ahmet AK Maliye (Mali Hukuk) Anabilim Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman : Prof.Dr.Fethi HEPER Kanunları uygulayacak olan kişi veya kurumlar, kanun koyucunun gerçek iradesini ve amacını objektif olarak saptamak için yorum yapmak zorundadırlar. Vergi kanunlarının uygulayıcısı olan vergi idaresi, vergilendirme işlemlerini gerçekleştirirken Anayasa ve kanunlarla belirlenen hukuki çerçeve içerisinde kalmak zorundadır. Uygulamada vergi idaresi ile vergi yükümlüleri arasında vergilendirme işlemlerinin hukuka uygunluğu konusunda Ortaya çıkan uyuşmazlıklar, idari çözüm yöntemleriyle sonuçlandırılamaması halinde, idari yargı merci olan vergi yargısına intikal edebilmekte ve uyuşmazlık vergi yargısı tarafından çözümlenmektedir. Vergi inceleme raporları yoğunlukta olmak üzere, idari uygulamaların vergi yargısınca, kanunlara uygun olmadığı gerekçesi ile, yapılan tarhiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik yargı kararlarına sıkça rastlanması, vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki yorum farklılığının belirtisi olarak algılanmış ve bu çalışmaya iten neden olmuştur.Ill Bu çalışmamızın birinci bölümde vergilendirme işlemlerinde kaynakların anlam bakımından uygulanması başlığı altında, yorum kavramı, hukuki açıdan yorumun anlamı, yorumun vergilendime açısından önemi, vergilendirme işlemlerinde yorum çeşitleri ve yöntemleri, vergilendirme işlemlerinde yorumun özellikleri ve son olarak vergi hukukunda yorumun sonuçlan incelenmiştir. Çalışmamızın esas konusunu oluşturan ikinci bölümde GVK.'nda vergi yargısı ile vergi idaresi arasındaki yorum farklılıkları başlığı altında, muaflık ve istisnalar, gelir unsurlarının saptanması, verginin tarhı ve verginin ödenmesi konularına ilişkin vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki yorum farklılıklarının vergi idaresi uygulamalarına etkileri ile farklı yorumlara esas teşkil eden yorum anlayışları değerlendirilmiştir. GVK. açısından, vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki yorum farklılıklarının toplandığı temel noktalar ve yorum farklılığının hukuki etkileri sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Both tax administration and tax courts must interpret tax laws in applying them to tax issues. Sometimes there are different interpretations in the same tax articles. In the thesis we investigate reasons of different interpretations and their effects on tax administration's future decisions. We limited the subject of different interpretations on individual income tax law articles and the council of state's decisions which are on the individual income tax law articles and different from tax administration decisions in practice.