Vergi yargılamasında istinaf yolunun etkinliği
Effectiveness of the appeal system in tax proceedings
- Tez No: 564848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ŞANVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu Akademik çalışmada, 2014 yılında Vergi Yargısına getirilen İstinaf sisteminin getirilmesini Hâkimler, Avukatlar ve Mükelleflerin görüşlerini ve değerlendirmelerini yapılan anket çalışması ile incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan bu düzenlemenin temel amacı birinci derece Vergi Mahkemeleri tarafından verilen kararların sadece maddi yönden değil ayrıca hukuki açıdan da oluşabilecek problemlerinde düzeltilmesini sağlayarak yargı sisteminde adaletin etkinliğini artırmaktır. Bu çerçevede 1982 Anayasası ile Vergi Yargısında meydana gelmiş problemlerin önüne geçebilmek için Vergi Yargısında İstinaf sistemi ile ilgili doktrindeki görüşler ve İstinaf sisteminin Vergi yargısındaki problemlerin çözümündeki etkisini Hâkimler, Avukatlar ve Mükelleflere Anket uygulaması ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada kaynak taraması metodu kullanılması ve ilgili mevzuatın yanı sıra yapılan anket çalışması ile 611 katılımcı sağlanmıştır. Bu katılımcılardan 105 kişi Hâkim, 206 kişi Avukat ve 300 kişide Mükelleflerden oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda Vergi Yargısında İstinaf Sistemindeki konularının Vergi Yargısında İstinaf sisteminin getirilmesi sorunların çözümü açısından Hâkimler, Avukatlar ve Mükellefler olumsuz değerlendirmelerinin yanı sıra Vergi Yargısında İstinaf sisteminin getirilmesi ile ilgili literatürdeki görüşleri Vergi yargısında İstinaf sistemine geçerek çözüleceği düşüncelerine Hâkimler, Avukatlar ve Mükellefler katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this academic study, With reform The Tax Judiciary carried out in 2014 year, it was tried to learn opinions and evaluation of judges, lawyers and taxpayers with application of survey to bring appeal system to solution of problems in The Tax jurisdiction. The main objective of reform carried out in The tax jurisdiction is increase efficiency of justice in the The tax jurisdiction system by providing solutions of problems that may be both material and legal aspects of decisions taken by first degree tax courts. In order to prevent problems arising in The tax jurisdiction with the 1982. Constitution, not only opinions in literature regarding introduction of appeal system in. The tax jurisdiction, but also effects of appeal system on solution of The tax jurisdiction to problems of The tax jurisdiction have been tried to be analyzed by judges, lawyers and taxpayers. In this study, total of 611 participants were asked questions about subject. 105 of these participants are judges, 206 of them are lawyers and 300 of them are taxpayers. The questions asked in the study were directed to 5-point Likert-type scale and participants to be included in the research were selected with easy sampling method. According to the results of this study, despite negative opinion of judges and lawyers regarding solution of problems in The tax Judiciary, Taxpayers expressed a positive opinion regarding introduction of appeal system in The tax Judiciary.