XIX. Yüzyıl Osmanlı sağlık sistemi
XIX. Century Ottoman healt system
- Tez No: 511371
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sistemli bir sağlık yapılanmasının görüldüğü Osmanlı Devleti, Orta Asya Türk Devletlerinden başlayarak Selçuklu Devletine kadar uygulanan sağlık politikalarını miras olarak almış, şartlar doğrultusunda daha da geliştirmiştir. Osmanlı Döneminde kendinden önce şekillenen vakıf sistemine dayalı, içerisinde hem hastaların tedavi edildiği hem de yeni hekimlerin yetişmesi için uygulamaların yapıldığı sağlık yapıları; genellikle külliyenin parçası olarak bir cami etrafında inşa edilmişlerdir. XIX. yüzyıl itibariyle Osmanlı sağlık sistemi değişmeye başlamış, batıdaki gelişmelerin paralelinde farklı bir sağlık politikası gelişmiş, yeni tedavi kurumları ve okulları görülmeye başlanmıştır. Türk tıp tarihinin, yenileşme çizgisi içerisinde ele alınan bu çalışmada; XIX. Yüzyıl Osmanlı Sağlık Sistemi, değişim ve gelişim süzgecinde ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which had a systematic health structure, inherited health policies from the Central Asian Turkic States to the Selçuklu State as an inheritance and further improved in accordance with the conditions. Based on the foundation system that was shaped before itself during the Ottoman period, the health care facilities where both the patients are treated and the practices are made for the training of new physicians; usually built around a mosque as part of the mausoleum. As of the 19th century, the Ottoman health system started to change, a different health policy developed parallel to the developments in the west, new treatment institutions and schools started to be seen. In this study, which is covered in the modernization line of Turkish medical history, XIX. Century Ottoman Health System has been evaluated in the change and development filter.