Son dönem çağdaş Türk resminde Turhan Ekici ve eserlerindeki sosyolojik olgu
The sociological case of Turhan Ekici and his works in the last contemporary Turkish picture
  1. Tez No: 511387
  2. Yazar: ABDURREHİM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında son dönem Çağdaş Türk resminde Turhan Ekici ve eserlerindeki sosyolojik olgular incelenmiştir. Çemişgezek'te dünyaya gelen sanatçının, Çapa Resim Semineri ve Marmara Üniversitesi Eğitim Enstitüsü'ndeki eğitimlerinden sonra sanat hayatındaki serüveni başlamıştır. Türk resmine damgasını vurmuş bazı sanatçılar gibi Anadolu kültürünün, Anadolu'daki yaşanmışlıkların, köy hayatının, zorlukların, endişelerin, kaygıların ve heyecanların sosyolojik izdüşümlerini, sanatçının çalışmalarında görebilmekteyiz. Evrenselliğe giden yolun yöresellikten geçtiğine inanan sanatçılardan birisi olduğuna dikkat çekilmiştir. Plastik öğelerin kullanımında, farkındalık yaratan ender sanatçılardandır. Bu araştırmada Turhan Ekici'nin sanatçı eğitimci yönüne de dikkat çekilerek etrafına ışık tutan, plastik sanatların sorunlarına çözümler arama kaygısını her zaman taşıyan bu geniş yelpaze içerisinde sosyo-psikolojik irdelemeler de isabetler kaydeden ve bütün bunları eserlerine yansıtan sanatçıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, sociological phenomena in Turhan Ekiciand his art were analysedin the Contemporary Turkish picture. The artist who was born in Çemişgezek, went to Çapa Art Seminar and Education Instıtute of Universtyof Marmara, then his adventure in art life started. We can see Anatolia's culture, life, experiences, village life and difficulties, sociologicalprojections of their anxieties, apprehension and excitementsof his workof arts like other artist that proved themselves. His beliefon the way to reach universality passesfrom regionality, was noted. He was one of the few artists who made a difference on the plastic usage. In this research, Turhan Ekici is an artist who draws attention to the direction of the artist educator and shed light on the surrounding areas, who always bear the anxiety of looking for solutions to the problems of plastic arts, and who records the hits in this wide range of socio-psychological analyses and reflects all these in his Works.