Ismarlama gelinlik üretiminde prova sürecinin incelenmesi
Examination of fitting process in the production of custom made wedding dress
- Tez No: 511386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelinlik sektörü Türkiye'de ekonomiye katma değer sağlayan sektörlerin başında gelmektedir. Gelinlik sektöründe uygulanan en yaygın üretim yöntemlerinden biri müşterilerin bireysel istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenen provalı üretimdir. Bu amaçla çalışmada provalı gelinlik üretim süreci konu alınmıştır. Provalı gelinlik üretiminde müşterinin sürece dahil olması hazır giysi üretim sürecinin farklılaşmasına neden olmaktadır. Müşterinin istek ve ihtiyaçları, üretim sürecine dahil edilmektedir. Bu sürecin üretici bakış açısıyla tanımlanabilmesi amacıyla; yapılan literatür taramalarından, uzman görüşlerinden ve daha önce aktif olarak alanda çalışmış araştırmacının gözlem ve deneyimlerinden yararlanılarak anket oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri; farklı sosyo-ekonomik düzeydeki gelinlere hizmet veren İstanbul, Ankara, İzmir illerinde faaliyet gösteren 50 provalı gelinlik üretimi yapan firmanın görüşlerinden oluşmaktadır. Firmalarla yapılan anketler doğrultusunda, üretim sürecinin müşteri odaklı planlandığı, daha yoğun ve birebir iletişime dayalı nitelikte olduğu, hazır giysi üretimi yapan firmalara göre daha farklı bir sistem izlendiği görülmüştür. Müşterilerin üretim sürecinin içine dahil edilmesi bu sistemi hazır giyim üretiminden ayıran en önemli noktalardan biridir. Genel anlamda üretim aşamalarının ve kullanılan üretim tekniklerinin; üretimde karşılaşılan problemlerin benzerliği kişiye özel gelinlik üretimi yapan firmaların üretimde tek bir dili benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wedding industry is one of the sectors that provide added value to the economy in Turkey. One of the most common production methods applied in the wedding dress sector is custom-made production, which is shaped according to the individual needs and demands of the customers. For this purpose, the process of producing custom-made wedding dress was dealt with in the study. The inclusion of the customer in the production of custom-made wedding dresses leads to the differentiation of the garment production process. Customer needs and demands are included in the production process. In order to be able to define this process from the point of view of the producer; questionnaires were drawn from the literature reviews, expert opinions and the observations and experiences of the researchers who were actively working in the field before. Data from the study; It is made up of the opinions of the company which produces 50 provincial wedding dresses operating in Istanbul, Ankara, İzmir provinces which serve different brides in different socio-economic level. According to the questionnaires conducted with the companies, it is seen that the production process is more customer focused, more intensive and more personalized, and a different system is observed compared to the companies that produce ready-made clothes. Incorporating customers into the production process is one of the most important points that distinguishes this system from garment production. In general terms, the production stages and the production techniques used; the similarity of the problems encountered in production has reached the result of a single language production in the production of custom-made wedding dresses.