Proaktif kişilik yapısının ve yenilikçi davranışın görev performansına etkisi
Impact of proactive personality structure and innovative behavior on task performance
- Tez No: 511409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağımızın rekabetçi ve zorlu iş ortamı, çalışanlara sorumluluklarını yerine getirmekten daha fazlasını yapmayı gerektirmektedir. İş tanımının ötesinde yapılması gereken işler hakkında sahip olunan yüksek çalışma performansı-öngörülen sorunları ve fırsatları kullanmak da dâhil olmak üzere-“proaktif olmak”anlamına gelmektedir. Bu sebeple, çalışanların bireysel inisiyatif alması ve proaktif davranış sergilemesi, yenilikçi davranış sergilemesi organizasyonlar için gerekli hale gelmiştir. Bu tez ile proaktif kişilik yapısının ve yenilikçi davranışın, görev performansına anlamlı bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarma amacı güdülmektedir. Bu amaca yönelik olarak İstanbul, Aydın ve Kocaeli illerinde çeşitli sektörlerde görev yapan 329 çalışana gönüllülük esasına dayalı anket uygulanarak veri toplanmış, toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda hem proaktif kişiliğin hem de yenilikçi davranışların görev performansı üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our competitive and challenging business environment requires more than fulfilling its responsibilities to employees. Beyond job definition, high work performance of jobs that need to be done-including being able to use foreseen problems and opportunities - means being proactive. For this reason, it has become necessary for organizations to take individual initiative and exhibit proactive behavior, and to exhibit innovative behavior. With this thesis, it is aimed to find out whether proactive personality structure and innovative behavior have a meaningful effect on task performance. For this purpose, 329 employees working in various sectors in Istanbul, Aydın and Kocaeli provinces were collected by applying a questionnaire based on volunteerism and the collected data were analyzed by SPSS package program. As a result of the analyzes, it was determined that both proactive personality and innovative behaviors had statistically significant and positive effect on task performance.