İslam Hukukunda akidlerin fesad ve butlanı
Falsity and butler of the contracts in Islamic Law
  1. Tez No: 511410
  2. Yazar: MUSA PAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“İslâm Hukûku'nda Akidlerin Fesad Ve Butlânı”konulu bu çalışmamızda konumuzun temelini oluşturması açısından öncelikle akid kavramının tanımı ve unsurları üzerinde durulmuştur. Akdin kuruluş, sıhhati ve nefazı konularında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde ise konumuzun gövdesini oluşturması nedeniyle fesad ve butlân kavramlarının tanımları ve fesad ve butlâna neden olan unsurlara detaylıca yer verilmiştir. Böylece akidlerdeki fesad ve butlana yönelik bakış açımızın çizilmesine katkı sağlanmıştır. Üçüncü bölümde geçerlilik bakımından akdin çeşitleri ve hukûkî sonuçları açıklanarak akidlerdeki fesad ve butlanın uygulaması izah edilmiştir. Bu çalışmamızda akidlerin sahih, fesad ve butlânına dair Kur'ân-ı Kerim'den, hadislerden, fıkhî ekollerden, Mecelle'den, ve günümüz İslâm Hukukçularının kaynaklarından deliller getirilmiştir. Özellikle fıkhî ekollerdeki farklılıklar da dile getirilerek farklı ekollere mensup olan kişilerin istifade etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The definition and elements of the concept of contract are emphasized in order to form the basis of our position in this work on“The Falsity and Butler of the Contracts in Islamic Law”. The contracts organization, health and validity issues were explained. In the second part, the definitions of the concept of falsity and butler and the elements causing falsity and butler are given in detail because they form the body of the sediment. This contributed to the drawing of our point of view towards the falsity and the butler in the contracts. In the third chapter, in terms of validity, the types of contract and its legal consequences are explained and the application of falsity and butler in akids is explained. In this work, evidence has been brought from the Qur'an, the Sunnah, fiqh schools, Mecelle and the sources of contemporary Islamic jurists regarding the authenticity, falsity and butler of the works. Especially the differences in the schools of fiqh are expressed and it is aimed to benefit those who belong to different schools.