Prep learners' proactive personality, patience, resilience, and intercultural awareness: A structural equation modeling approach
Hazırlık öğrencilerinin proaktif kişilikleri, sabırları, psikolojik dayanıklılıkları ve kültürlerarası farkındalıkları: Bir yapısal eşitlik modeli yaklaşımı
  1. Tez No: 947599
  2. Yazar: MERVE OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık programlarına kayıtlı İngilizceyi Yabancı Dil (EFL) olarak öğrenen öğrenciler bağlamında, girişimci kişilik, sabır, psikolojik dayanıklılık ve kültürlerarası farkındalık arasındaki ilişkileri; özellikle girişimci kişiliğin, sabır ve psikolojik dayanıklılık aracılığıyla kültürlerarası farkındalığı ne ölçüde yordadığını incelemektedir. Kültürlerarası farkındalık geleneksel olarak İngilizcenin ikinci dil (ESL) olarak öğretildiği ortamlarda vurgulanmış olsa da, bu çalışma, küreselleşen eğitim ortamlarının etkisiyle EFL bağlamlarında da artan önemini ortaya koymaktadır. Araştırmada betimsel bir araştırma deseni benimsenmiş ve temel psikolojik ve kültürlerarası değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla ilişkisel analiz kullanılmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) yoluyla, araştırmanın iki temel amacı ele alınmıştır: Birincisi, girişimci kişilikten kültürlerarası farkındalığa uzanan yordayıcı yolları sabır ve psikolojik dayanıklılık aracılığıyla incelemek; ikincisi ise, Türkiye bağlamında uyarlanan Kültürlerarası Farkındalık Ölçeği (Saka & Asma, 2020) ile Girişimci Kişilik Ölçeği'nin (Bateman & Crant, 1993) faktör yapısını ve psikometrik özelliklerini doğrulamaktır. Ayrıca, ilgili değişkenleri ölçmek amacıyla Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (Basım & Çetin, 2011) ve Sabır Eğilimi Ölçeği (Çeliköz & Gül, 2018) kullanılmıştır. Tüm ölçme araçları beşli Likert tipi ölçek formatında hazırlanmış ve Türk EFL öğrencilerine kültürel olarak uyarlanmıştır. Araştırmada, girişimci kişiliğin sabır ve psikolojik dayanıklılık aracılığıyla kültürlerarası farkındalığı ne ölçüde yordadığını değerlendirmek üzere bir dizi analiz gerçekleştirilmiştir. Test edilen hipotezler arasında, birincisi; girişimci kişiliğin hem sabır hem de psikolojik dayanıklılığı yordadığı ve bu değişkenlerin de kültürlerarası farkındalığı yordayacağı varsayılmıştır. Bulgular, girişimci kişiliğin kültürlerarası farkındalığın hem doğrudan hem de dolaylı olarak güçlü bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kullanılan ölçeklerin Türk bağlamında geçerli ve güvenilir psikometrik özellikler sergilediği görülmüştür. Bu sonuçlar, duyuşsal psikolojik özelliklerin, EFL eğitiminde kültürlerarası yeterliğin geliştirilmesine katkı sağlayan içsel öğrenen kaynakları olarak önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationships among proactive personality, patience, resilience, and intercultural awareness by examining the extent to which proactive personality predicts intercultural awareness through the mediating roles of patience and resilience in the context of English as a Foreign Language (EFL) learners enrolled in preparatory programs at Turkish universities. While intercultural awareness has traditionally been emphasized in ESL settings, this study highlights its growing importance in EFL contexts influenced by globalized education. A descriptive research design was adopted, incorporating relational analysis to examine the associations among the key psychological and intercultural variables. Using Structural Equation Modeling (SEM), the study addressed two primary aims: first, to examine the predictive pathways from proactive personality to intercultural awareness, mediated by patience and resilience; and second, to validate the factor structure and psychometric properties of the adapted Intercultural Awareness Scale (Saka & Asma, 2020) and Proactive Personality Scale (Bateman & Crant, 1993) in Türkiye. Additionally, the Resilience Scale (Basım & Çetin, 2011) and Patience Tendency Scale (Çeliköz & Gül, 2018) were employed to measure the corresponding constructs. All instruments utilized a five-point Likert-type format and were culturally adapted for Turkish EFL learners. A series of analyses were conducted to evaluate the extent to which proactive personality predicts intercultural awareness through the mediating roles of patience and psychological resilience. Among the tested hypotheses, the first one proposed that proactive personality predicts both patience and psychological resilience, which in turn predict intercultural awareness. The findings revealed that proactive personality is a strong predictor of intercultural awareness, both directly and indirectly. Furthermore, the scales demonstrated valid psychometric properties within the Turkish context. These results underscore the importance of affective psychological traits as internal learner resources that contribute to the development of intercultural competence in EFL education.