Kent içi ulaşım hizmetlerinin özelleştirilmesi (İzmir örneği)
Privatization of urban mass transportation (Izmir's sample)
  1. Tez No: 51142
  2. Yazar: TANSEL KORAY AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Coğrafi konum ve iklim olarak her türlü kentiçi toplu taşıma faaliyetlerine uygun olan İzmir'de, bu faaliyetler sadece bir kamu faaliyeti olarak gerçekleştirilmiş ve dünyadaki birçok kamu faaliyetleri gibi zarar ederek bütçeye bir yük haline dönüşmüştür. Yıllarca uygulanan yanlış politikalar ve başarısız yönetimler sonucunda ulaşım yükü büyük ölçüde karayolu taşımacılığına kalmış; karayolu taşımacılığından çok daha az maliyetli ve toplum sağlığı için avantajlı olmasına rağmen körfez ve banliyö taşımacılığı yok olma noktasına gelmiştir. Birçok batılı ülkenin 20-30 sene önce kullanmaya başladığı metro taşımacılığı ise İzmir'de sadece inşaa aşamasındadır. Devletin ekonomik faaliyetlerinden çekilmesi gerektiğinin anlaşılması ile birlikte, birçok batılı ülke sürat ile özelleştirmeye geçmiş ve hemen bütün belediyeler kentiçi toplu faaliyetlerini özel sektöre bırakmıştır. Bugün bu ülkeler, hem bütçeleri üzerindeki bir yükten daha kurtulmuşlar, hem de halk yaratılan rekabet ortamı sayesinde çok daha kaliteli bir ulaşım hizmetinden faydalanır hale gelmiştir. 80'li yıllarla birlikte, özelleştirme fikri Türkiye'de de hızlı bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen, uygulama olarak daha yeterli bir düzeye gelememiştir. Durum, İzmir'in kentiçi toplu ulaşımının özelleştirmesi hususunda da aynıdır. Halbuki ulaşım faaliyetleri fıyatlandınlabildiklerinden dolayı, özeleştirilmesi en kolay olan kamu faaliyetlerinden biridir. Bu bağlamda, İzmir'de karayolu, körfez ve banliyö taşımacılığı hızla özel sektöre ihale edilerek özelleştirmeye gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the geographical position and climate of İzmir is favourable for all kinds of public transport. These are a public service and incur an enormous loss, which is a burden on the Government Budget, as are alot of public service activities all over the world. Due to bad politics and mismanagement over a long period, urban mass transportation in izmir consists of appioximately buses 96%, gulf ferry boads 2% and railway 2%. The two later services losses are not so high and have a less enviromental risk. A new metro system is being built in İzmir 20-30 years behind cities in Europe having a similar population. Many European Countries have put public transport into the private sector, after understanding that the economy was suffering due to the large loses they were making for local government. Today these coyntries no longer have this burden on their budget and the public get a better service due to competition in the private sector. Since the 80's the idea of privatization has increased very quickly, but there are still not enough privatized services in İzmir or in Turkey in general. One of the easiest public services to privatize is the urban buses, railways and gulf ferry boat networks by tender to the private sector.